Türkyie'de spor basını ve milliyetçilik söylemi
Turkish sports press and nationalist discourse
- Tez No: 141542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
327 ÖZET Türkiye'de milliyetçi söylem(ler)in ve Türk milli kimliğinin yeniden üretiminde spor/futbol basının rolünü ortaya çıkartmayı amaçlayan bu çalışmada Türk milli takımının resmi maçları ve de Galatasaray futbol takımının Avrupa kupalarındaki resmi karşılaşmaları belirli örneklem çerçevesinde her dönemin en yüksek tirajlı iki gazetesi ve 1990 sonrasında yayınlanmaya başlayan iki günlük spor gazetesi kapsamında irdelenmiştir. Bu karşılaşmaların Türkiye spor basınında nasıl temsil edildiği, Türk milliyetçiliği olmak üzere egemen söylemlerin futbol karşılaşmalarına ilişkin oluşturulan haber söylemine nasıl eklemlendiği ortaya konulmuştur. Böylece, Türkiye'de milliyetçi söylem(ler)in ve Türk milli kimliğinin yeniden inşasında futbol basının“kritik”rolü ortaya çıkartılmıştır. Bu çalışmada, spor basınında hegemonize edilmeye çalışılan milli kimlik nosyonunun, Türk ulusunu çok-kültürlü ve eşit yurttaşlar topluluğu olarak tasavvur etmediği görülmüştür. Türkiye spor basınında tarihsel olarak yeniden üretilen Türk milliyetçiliğinin yurttaşların kolektif iradesi temelinde tarif edilen ve meşruiyetini bu iradeden alan sivil bir milliyetçilik ya da vatanseverlik söylemi olmadığı bu çalışmanın önemli sonuçlarmdadır. Türkiye'de, 1990'lı yıllarda, söylemsel alanda merkezi bir konum elde eden milliyetçiliğin spor basın söylemini etkilediği kadar, spor basınının da, futbolda elde edilen önemli başarıları,“milliyetçi hiperbolizm”sergileyerek, Türk milliyetçiliğinin neredeyse bütün kaba kalıplarını, en sert sloganlarını adapte ederek milliyetçi bir bağlamda sistematik olarak temsil etmesinin de milliyetçiliğin hegemonikleşmesinde etkili olduğu öne sürülmüştür. Türkiye spor basını, egemen olan milliyetçi söylemi basitçe temsil eden bir haber söylemi oluşturmakla kalmamış, aynı zamanda, bu çalışmanın esas tezi olduğu üzere, son on yıla içkin olan milli özgüven krizinin, bizatihi Türk milli kimliğini yücelterek, askıya alınmasını sağlayan fanatik ve patetik bir milliyetçilik söyleminin önemli bir (yeniden) kurucusu ve yayıcısı olmuştur.
Özet (Çeviri)
328 ABSTRACT This thesis aims to investigate the role of sports press in the reproduction of Turkish national identity and nationalist discourse(s). In this study, the press coverage of international football matches of Turkish national team and international matches of Galatasaray football club are investigated through a specific sampling in the mostly circulated two daily newspapers and two daily sports newspapers. In the study, the extent to which representation of international football matches of Turkish teams in Turkish sports press and articulation of news discourses into Turkish nationalist discourse(s) are examined. Thus, crucial role of the sports press in the reconstruction of Turkish national identity and Turkish nationalist is evaluated. The results of the analysis demonstrates that the notion of national identity which sports press tries to hegemonize, does not comprehend the citizenship of Turkish people as a multi-cultural community. One of important results of this study is that Turkish nationalism is not presented as a discourse of patriotism and/or civil nationalism which derives its legitimization from citizens' collective will in the Turkish sports press in the historical context. Rather, it contributes the reproduction of essentialist and etnisist conceptions of Turkish nationalism. Turkish nationalism which stands at the center of discursive sphere of the 1990s effects and is effected by the Turkish sports press' nationalist discourse. In other words, Turkish sports press successfully adopts vulgar patters and slogans of Turkish nationalism in news coverages with a nationalist hyperbolizm. Henceforth, it underpins the hegemonization of Turkish nationalism in Turkey. This thesis argues that Turkish sports media does not simply represent the mainstream nationalist discourse, but it also establishes and disseminates a fanatical and pathetical nationalist discourse which self-glorify Turkish national identity that suffers self-confidence crises.