Tacis ve Kırgızistan
Tacis and Kırgyzstan
- Tez No: 141540
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
121 ÖZET TACİS Programı Bağımsızlığını Yeni Kazanmış Devletler ve Moğolistan ile Avrupa Birliği arasında uyumlu ve kazançlı ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan bir girişimdir. Programın temel amacı ortak ülkelerde siyasal özgürlük ve ekonomik refah üzerine kurulu bir toplum yolundaki çabaların desteklenmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için Pazar ekonomisine ve demokrasiye geçiş sürecini destekleyecek bilgi ve mali yardım sağlamaktadır. Faaliyetin ilk 6 senesinde (1991-1996 yılları arasında) TACİS, karşılıksız olarak taraflara 3 milyar 390 milyon ECU tahsis etmiştir ki, bu da 2500'den fazla projenin gerçekleşmesine imkan vermiştir. Taraf devletlere sıkı ilişkide bulunarak, TACİS kaynakların nasıl harcanacağı belirlemektedir. Bu durum, TACİS Programına taraf ülkelerin reform politikalarının belirlenmesi ve esas sorunlarının çözümlenmesi işlemlerinin finansmanına imkan vermektedir. Daha geniş uluslar arası teşebbüslerin ışığında, TACİS gereken zamanlarda diğer yatırımcılar ve uluslar arası örgütlerle işbirliği içinde çalışmaktadır. TACİS, en geniş alanları temsil eden kamu ve özel örgütlerin sahip oldukları yeni teknolojileri taraf devletlere devretmektedir., bu da piyasa ekonomisi ve demokrasi122 tecrübesini ve yerli uzmanların tecrübe ve bilgileri ile karşılaştırmağa imkan vermektedir. Yeni teknolojilerin devri, uzman kişilerden oluşan takımların gönderilmesi, uzman kişiler tarafından araştırmaların yapılması ve mesleki hazırlığın temini, kurumların, örgütlerin yasal ve normatif çerçevelerin oluşturulması ve reform edilmesi yoluyla, taraflar arasında ilişkilerin kurulması, uluslar arası iletişim yapıların geliştirilmesi, tarafların birbirine yakınlaşmasının teşvik ve pilot projelerin hazırlanması anlamına gelmektedir. TACİS, aynı zamanda katalizatör rolünü oynamaktadır, esas kreditörlerin ve yatırımcıların mali kaynakları için yol açmaktadır, yatırım öncesi araştırmalarda ve teknik, ekonomik incelemeler sayesinde politikalar konusunda ilgili kurumlara danışmanlık yapmaktadır. TACİS, taraf ülkelerin dahilindeki örgütlere ve onların AB'deki meslektaşları ile ilişkilerin ve güçlü bağlantıların teşviki yoluyla, demokrasini ve piyasa ekonomisine yönelmiş sosyo-ekonomik sistemin anlaşılmasına ve gereken kıymetin verilmesine imkan sağlamaktadır. TACİS Programının ilgi alanına giren diğer konular ise şunlardır: Kamu yönetiminin reformu, devlet işletmelerin özelleştirilmesi, özel sektörün geliştirilmesi, ulaştırma ve iletişim altyapıların modernleştirilmesi, enerji sektörü, nükleer güvenlik ve çevre, verimli üretim, altyapıların kurulması, gıda maddelerin işletilmesi ve dağıtımı,123 sosyal güvenlik ve eğitim sistemlerin geliştirilmesi. Her taraf devlet kendi ihtiyaçları doğrultusunda öncelik oluşturan alanları kendisi tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY The TACİS Program is a European Union initiative for the New Independent States and Mongolia which fosters the development of harmonious and prosperous economic and poitical links between the European Union and these partner countries. Its aim is to support the partner countries initiatives to develop societies based on political freedoms and economic prosperity. TACİS does this by providing grant finance for know-how to support the process of transformation to market economies and democratic societies. In its first six years of operation, 1991-1997 TACİS has committed ECU 3,390 million to launch more than 2,500 projects. TACİS works closely with the partner countries to determine how funds should be spent. This ensures that TACİS funding is relevant to each country's own reform policies and priorities. As apart of a broader international effort, TACİS also works closely with other donors and international organizations. TACİS works closely with the partner countries to determine how funds should be spent. This ensures that TACİS funding is relevant to each country's own reform125 policies and priorities. As apart of a broader international effort, TACİS also works closely with other donors and international organizations. TACİS provides know-how from a wide range of public and private organizations which allows experience of market economies and democracies to be combined with local knowledges and skills. This know-how is delivered by providing policy advice, concultancy teams, studies and training, by developing and reforming legal and regulatory frameworks, institutions and organizations, and by setting up partnerships, networks, twinnings and pilot projects. TACİS is also a catalyst, unlocking fund from major lenders and investors by providing pre-investment and feasibility studies. TACİS promotes understanding and appreciation of democracy and a market- oriented social and economic system by cultivating links and lasting relationships between organizations in the partner countries and their counterparts in the European Union. The main priorities for TACİS funding are: public administration reform, restructuring of state enterprises and private sector development, transport and telecommunications infrastructure, energy, nuclear safety and environment, building an effective food production, processing and distirbution system, developing social services and education. Each country then chooses the priority sectors depending on its needs.