Kamuoyunda Kore savaşı
Korean war in public opinion
- Tez No: 141546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
130 ÖZET II. Dünya Savaşı sonrası oluşan yeni dünya düzeninde iki güç süper devlet olarak ortaya çıktı. Bunlardan kapitalist modeli benimseyen ABD tüm Batı Bloku'nun liderliğini üstlendi. Sosyalist modeli benimseyen Sovyetler Birliği ile ABD arasında adına“Soğuk Savaş”denilen kıyasıya bir rekabet yaşandı. Bu rekabet Kore'de iki devleti sıcak savaşın eşiğine getirdi. Dönem içinde Sovyet baskısından bunalan Türk devleti yönünü Batı Bloku'na çevirdi. 14 Mayıs 1950'de iktidara gelen Demokrat Parti Batı ile -özellikle ABD ile- ilişkilerini geliştirmek için yoğun bir çaba içine girdi. Kore Savaşı'na katılma kararı alan yeni hükümet, gelen çeşitli eleştirilere rağmen kararından vazgeçmeyerek Eylül 1950'de Kore'ye bir tugay yolladı. Türk tugayı'nın Kore'deki başarıları kamuoyunda müthiş bir hava yaratarak Türk milletinin ulusal bilinç etrafında kenetlenmesini sağladı. Ayrıca bu başarılar Türkiye'ye NATO kapısını açtı ve Türkiye'nin güvenliği böylece daha da sağlamlaştı.
Özet (Çeviri)
131 SUMMARY After the Second World War, the two different power centers appeared in the world. One of these power centers which is the United States having in capitalist system became the leader of the whole states which have the capitalist system. During the period after the Second World War, there took place a struggle which is called the cold War between the two power centers, the United States and the USSR. This struggle brought these states to the threshold of a war. As the time of this period, the Turkish state turned face to the west part which is capitalist in its essence because of the USSR's pressure. The Democrat(ic) Party which came into power in May, 1950, tried very to have good relations with the West, especially the United States. Although, there were lots of criticizes to the new government, it took the decision that the Turkish state would send a brigade to the Korean War, in September, 1950. The victories of the Turkish Brigade during the war created a good atmosphere in the public opinion and they enabled the Turkish society to get together around the same idea. In addition, these victories opened the NATO's gate to the Turkish state and the security of the Turkish state became stronger.