Günübirlik pediatrik olgularda sevofluranın indüksiyon idame ve derlenme özelliklerinin propofolle karşılaştırılması
- Tez No: 141556
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ÖZCAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Günübirlik cerrahi girişim uygulanacak pediatrik olgularda sevofluranın indüksiyon, idame ve derlenme özelliklerini propofolle karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık. 9/12 - 11 yaşları arasında ve ASA 1 risk grubundaki 40 olgu rastgele iki gruba ayrıldı. Tüm olgulara 0.3 mg/kg midazolam ile intranazal olarak premedikasyon uygulandı. Anestezi indüksiyonu sevofluran (n = 20) konsantrasyonu en fazla %7' ye kadar, adım adım %1.5 artırılarak ya da intravenöz olarak 2.5 mg/kg propofol (n = 20) ile sağlandı. Vekuronyum 0.1 mg/kg ile orotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Indüksiyonda bilinç kaybı, kirpik refleksi kaybı ve entübasyon süreleri, indüksiyon ve derlenme döneminde ağrı, eksitasyon, bulantı-kusma, laringospazm, bronkospazm gibi yan etkiler, ayrıca indüksiyondan önce, indüksiyondan sonra cilt insizyonuna kadar iki dakika arayla ve cilt insizyonundan sonra beş dakika arayla kan basıncı, nabız sayısı, periferik 02 satürasyonu, etC02 basıncı ve vücut ısısı kaydedildi. Uyanma ve derlenme süreleri saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We aimed to assess induction, maintanance and recovery characteristics of sevoflurane with propofol in pediatric outpatient. 40 ASA 1 pediatric patients aged between 9/12-11 years were randomly divided into two groups. All patients premedicated with midazolam 0.3 mg/kg intranasal^. Sevoflurane (n = 20) was used incremental doses with 1.5% to maximum 7% and 2.5 mg/kg propofol (n = 20) intravenously for induction. Tracheal intubation was performed after using vecuronium 0.1 mg/kg. Time to loss of consciousness, eyelash reflex and intubation at induction, advers effects like pain on injection, excitation, nausea and vomiting, laryngospasm, broncospasm in either induction and recovery periods were recorded. After baseline blood pressure and heart rate was taken, blood pressure, heart rate, peripheral O2 saturation, etC02 and body temperature were measured every two minutes before skin incision and every five minutes after skin incision. Emergence and recovery times were determined.