Manyetik rezonans görüntülemede anestezi teknikleri
- Tez No: 156730
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada manyetik rezonans görüntülemede çekime girecek pediyatrik hastalarda inhalasyon ve intravenöz anesteziden derlenmeyi karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma; ASA l-ll grubu, çeşitli sebeplerle MRG çekimine girecek 40 olguda yapıldı. Tüm olgular ASA standartlarına göre monitörize edildi. Olgular Grup P (n=20), propofol ile TİVA uygulaması alanlar ve Grup S (n=20); sevofluran ile inhalasyon anestezisi alanlar olarak iki gruba ayrıldı. Tüm olgulara oral premedikasyon sonrası damar yolu açıldı. Olgular, indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, anestezi sırasında, ekstübasyonda ve derlenme odasında takip edildi. Çalışmada olguların premedikasyon sonrası İV girişimde sorun ve aileden ayrılmada sorun açısından durumları, anestezi öncesi, anestezi sırasında ve sonrasında sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızları, EtC02, Sp02, derlenme sonrası ajitasyon, bulantı, kusma, hipotansiyon, hipertansiyon, Sp02' de düşme, hipotermi, hipertermi parametreleri değerlendirildi. TİVA ve inhalasyon grupları arasında premedikasyon sonrası değerlendirmede, derlenme zamanı, derlenme süresi, taburcu zamanı, anestezi öncesi ve anestezi sırasında sistolik arter basınçları, diyastolik arter basınçları, ortalama arter basınçları, kalp atım hızları, Sp02, EtC02 değerleri açısından bir farklılık saptanmadı. Anestezi sonrası derlenme odasında TİVA ve inhalasyon grupları karşılaştırıldığında sistolik arter basınçları, diyastolik arter basınçları, Sp02, hipotansiyon ve Sp02' de düşme (özellikle TİVA grubunda), bulantı, kusma (özellikle inhalasyon grubunda) parametrelerinde anlamlı farklılıklar tespit edildi. Ancak bu farklılıklar derlenme süresini ve taburcu olma zamanını etkilemedi. Alderich skorlamasına göre tam puana ulaşmanın TİVA grubunda, inhalasyon grubuna göre daha geç olduğu görüldü. Sonuç olarak TİVA ve inhalasyon teknikleri arasında, MRG çekimine girecek olan günü birlik pediyatrik hastalarda derlenme süresi ve taburcu olma zamanı açısından anlamlı bir fark olmadığı bulundu. Her iki anestezi tekniğinin de MRG çekimine girecek günü birlik pediyatrik hastalarda güvenle kullanılabileceği kanısına vardık. 65
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study, we aimed to compare inhalation and intravenous anaesthesia waking-up of paediatric patients who will undergoing to magnetic resonance imaging (MRI). This study is applied on 40 cases of ASA l-ll, which will go to MRI because of several reasons. All cases are monitored according to ASA standards. These cases are separated in two parts of groups which are Group P (n=20) which is TİVA application fields with Propofol and Group S (n=20) which inhalation application fields with Sevoflurone. After premedication IV catheterisation on all cases. The cases are followed respectively before indication, after indication, during anaesthesia, wake-up and in recovery room. In this study in means of problems in after premedication IV catheterisation and take away from family, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure, heart rate, EtCC>2, Sp02, after waking agitation, emesis, vomiting, hypotension, hypertension, decreases in SpG-2, hypothermia, hyperthermia parameters are preanaesthesia, during anaesthesia, postanaesthesia of all cases situations are evaluated. The differences couldn't found between groups of TİVA and inhalation in means of after premedication evaluation, waking time, recovery time, discharge time, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean blood pressure, heart rate, EtCC>2, SpÛ2 in preanaesthesia and during anaesthesia. But important differences are found by comparing this groups in postanaesthesia recovery room in means of systolic blood pressure, diastolic blood pressure, Sp02, hypotansion and decreases in SpG*2 (especially in group of TİVA), emesis, vomiting (especially in group of inhalation). But these differences didn't effect the recovery time and discharge time. It is observed that in TİVA group the reach time to exact point in Alderich Scoring was later than in inhalation group. As a result there is not found important differences of the techniques of TİVA and inhalation in means of waking time, recovery time discharge time outpatient paediatric patients who will go to MRI. It is considered that both anaesthesia techniques can be applied securely on outpatient paediatric patients who will go to MRI. 66