Elektif abdominal cerrahi olgularında ortaya çıkan postoperatif pulmoner komplikasyonlar
  1. Tez No: 141564
  2. Yazar: MEHMET ŞEHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Postoperatif morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biri operasyonlardan sonra gelişen pulmoner komplikasyonlardır. KOAH, Restriktif Akciğer Hastalıkları, kardiovasküler sistem, diğer sistem hastalıkları, sigara, ileri yaş, cinsiyet, obezite, geçirilmiş abdominal operasyon, insizyon yeri ve büyüklüğü, yapılan ameliyatın tipi ve uygulanan anestezinin tipine göre postoperatif pulmoner komplikasyonların oram değişmektedir. Çalışmamız, elektif abdominal cerrahi olgularında ortaya çıkan postoperatif pulmoner komplikasyonları prospektif olarak araştırmak amacıyla düzenlendi. Yaşlan 24-77 (56.78+12.56) arasında değişen 51 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 24'ü (%47.1) erkek, 27'si (%52.9) kadındı. Hastaların 23'ü (%45.1) 60 yaş ve üzerindeydi. Postoperatif pulmoner komplikasyonlar minör (ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüs ağrısı) ve majör (bronşit, pnömoni, atelektazi, plörezi, akciğer ödemi, pulmoner emboli) olarak ayırıldı. Altmış ve üzeri yaş grubundaki hastaların 15' inde (%65.2) postoperatif pulmoner komplikasyon gelişti (P0.05). Hastaların 18'inde (%35.3) günde ortalama 20.39±12.70 adet sigara içme öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pulmonary complications are among the most important causes of postoperative morbidity and mortality. The rate of pulmonary complications change depending on many factors like presence of COPD, restrictive lung diseases, cardiovascular system and other organ system diseases, smoking, older age, gender, obesity, previous abdominal operations, the location and the size of incision, type of the operation. The aim of our study was to investigate prospectively the postoperative pulmonary complications after elective abdominal operations. A total of 51 patients; 24 males (47.1%), 27 female (52.9%) between the ages of 24 and 77 (56.78+12.56) were included in our study. The age of 23 (45.1%) patients were 60 or over. Postoperative complications were classified as minor (fever, coughing, sputum production, chest pain, shortness of breath) and major (bronchitis, pneumonia, pleural effusions, lung edema, pulmonary thromboembolism). In 15 (65.2%) of the patients over the age of 60 postoperative pulmonary complications were developed (P0.05). Eighteen of the patients (35.3%) had a history of smoking (approximately 20.39+12.70 cigarettes per day).