Multipl miyeloma hastalarında serbest radikal ve VAD tedavisi ile ilişkileri
  1. Tez No: 141578
  2. Yazar: İRFAN KUKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET MM'nın etiyopatogenezinde bir çok faktör suçlanmakla birlikte henüz kesin neden bilinmemektedir. Bu amaçla planladığımız çalışmamızda MM olgularında serum SOD, GSH-Px, KAT aktiviteleri ile NO ve MDA serbest radikallerin serum düzeylerini ve bunların VAD tedavisi ile ilişkisi araşıldı. VAD tedavisi öncesi serum aktivite ve düzeyleri yüksek olan serbest radikallerin tümünde VAD tedavisi ile istatistiksel olarak anlamlı düşmeler tespit edildi. Olgu sayımız az olmakla birlikte elde ettiğimiz bulgular serbest radikallerin MM etiyopatogenezinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ancak daha kesin yorum yapabilmemiz için bir çok yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Altough many factors have been accused in the ethiopathogenesis of MM, the exact cause has not determined yet. In this study, we investigated the serum SOD, GSH-Px and CAT activities, and serum NO and MDA levels and their relation with VAD treatment in patients with MM. We determined statistically significant decrease in free radical activity and levels after VAD treatment which were found to be elevated prior to therapy. A possible role of free raicals were thought to be involved in the ethiopathogenesis of MM. Altough our study was designed in a few number patients. We need further studies to make more definite comments. 34