Esansiyel hipertansiyonlu ebeveynlerin normotansif çocuklarında ve obez çocuklarda lipid profili ve apolipoproteinler
- Tez No: 141611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. AYŞENUR PAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Bazı lipid fraksiyonları ile koroner arter hastalıkları (KAH) arasında yakın ilişki olduğu bilinmektedir. Hipertansiyon ve obezite de bilinen önemli kardiovasküler risk faktörlerindendir. Bu çalışma ile yaşlan 3-17 arasında değişen Vücut Kitle İndeksi (VKİ) %120'nin üzerinde olan obez çocuklar (n=30) ve ebeveynlerden en az birinde esansiyel hipertansiyon bulunan sağlıklı çocuklar (n=34); kontrol grubu ile karşılaştırıldı (n=30).Tüm çalışma gruplarında total kolesterol, trigliserid, HDL kolesterol, LDL kolesterol, Apolipoprotein A-l, veB değerleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY It has been known that there is a close relationship between some lipid fractions and coronary artery disease. In the sametime hypertension and obesity are among the important risk factors. In this study; obese children between the ages 3-17 years and whose body mass index over 120% were matched both healthy children whose have got at least one essantial hypertansive parent (n=34) and control healthy children group (n=30). Total cholesterol,trigyliceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol, Apo Al and Apo B values are studied in all groups.