Hemodiyaliz hastalarında hepatit C virüs (HCV) infeksiyonu: PCR yöntemi ile HCV-RNA tespiti ve anti-HCV antikorları, karaciğer fonksiyon testleri ile ilişkisi
Hepatitis C virüs infection (HCV) in hemodialysis patients: defection of HCV-RNA by RT-PCR and relationship to anti-HCV, liver function tests
  1. Tez No: 141640
  2. Yazar: NEDİM KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Şubat 1995 ile Mayıs 1995 tarihleri arasında, yöremizdeki üç ayrı diyaliz merkezinde hemodiyaliz tedavisi görmekte olan 64 hastada hepatit C virusu (HCV) infeksiyonu araştırıldı. Üçüncü jenerasyon ELISA testi ile 64 hastanın 24 (%37.5)'ünde anti-HCV pozitif bulundu. Anti-HCV pozitif bulunan 24 hastanın 19 (%79.2)'unda RT-PCR (reverse transcriptase polymerase chain reaction) yöntemi ile HCV-RNA tespit edilirken, anti-HCV negatif 40 hastanın 4 (%10)'ünde HCV-RNA tespit edildi. Anti-HCV pozitif bulunan hastaların hemodiyalize girme süresi ve hemodiyalize girme sayısı, anti-HCV negatif hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazlaydı. Buna karşın anti-HCV pozitif ve negatif hastalar arasında ne kan transftizyonu açısından, ne de karaciğer fonksiyon testleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Anti-HCV pozitif 24 hastanın 6 (%25)'sında ALT değerleri yüksekken, anti-HCV negatif 40 hastanın 5 (%12.5)'inde yüksek bulundu. ALT değerleri yüksek olan anti-HCV pozitif 6 hastanın tümünde HCV-RNA tespit edilirken, anti-HCV negatif 5 hastanın 3 'ünde HCV-RNA tespit edildi. Böylece HCV-RNA taşıdığı tespit edilen toplam 23 hastanın 9 (%39. l)'unda ALT değerleri yüksek bulundu. Bu bulgularla; 1) yöremizde hemodiyaliz hastalan arasında HCV infeksiyonunun oldukça sık olduğu, 2) hemodiyaliz hastalarına HCV'nun esas bulaşma yolunun kan transfuzyonundan çok hemodiyaliz işlemi olduğu, 3) anti-HCV pozitifliğinin büyük oranda HCV viremisi ile birlikte bulunduğu, 4) anti-HCV veya HCV-RNA pozitifliği ile ALT yüksekliği arasında kesin bir ilişki olmamakla birlikte ALT'nin yüksek olduğu hastalarda HCV viremisinin daha yüksek oranda saptandığı, 5) ALT değerleri normal olan anti-HCV pozitif hastaların büyük bölümünde HCV viremisinin olduğu ve 6) anti- HCV negatif hastaların da küçüksenmeyecek bir kısmında vireminin olabileceği sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hepatitis C virus infection (HCV) in hemodialysis patients: Detection of HCV-RNA by RT-PCR and relationship to anti-HCV, liver function tests. Hepatitis C virus (HCV) infection was evaluated in 64 patients who were on maintenance hemodialysis in three different hemodialysis units in our region, between February 1995 and May 1995. Anti-HCV was detected as positive in 24 (37.5%) of 64 patients by using third-generation ELISA test. HCV-RNA was detected in 19 (79.2%) of 24 anti-HCV positive patients as well as in 4 (10%) of 40 anti-HCV negative patients by using RT-PCR (reverse transcriptase polymerase chain reaction). Hemodialysis duration and frequency had statistically significant increase in anti-HCV positive patients compared to anti-HCV negative patients. On the other hand, there was no statistically significant difference either in blood transfusions or in liver function tests between anti-HCV positive and anti-HCV negative patients'. 6 (25%) of 24 anti- HCV positive patients and 5 (12.5%) of 40 anti-HCV negative patients had elevated ALT levels. HCV-RNA was detected in all of the 6 anti-HCV positive patients who had elevated ALT levels and 3 of the 5 anti-HCV negative patients who had elevated ALT levels. Consequently, ALT value was detected as high in 9 (39.1%) of total 23 patients who were found to carry HCV-RNA. With these findings we conclude that: 1) HCV infection is frequent in hemodialysis patients in our region. 2) Main transmission route of HCV in our dialysis units is the procedure of hemodialysis rather than blood transfusion. 3) Anti-HCV positivity was strongly associated with HCV viraemia in hemodialysis patients. 4) There was no relationship between anti-HCV or HCV-RNA positivity and elevated ALT levels. However, in patients who had elevated ALT levels, HCV-RNA was detected more frequent. 5) HCV viremia is present in a big proportion of anti-HCV positive patients who had normal ALT values. 6) HCV viremia is present in an unnegligible group of anti-HCV negative patients.