Hepatit C virüs serolojik tanı yöntemlerinin karşılıklı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32999
  2. Yazar: RIZA GÜNELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET HCV enfeksiyonu için başlıca tanı yöntemi olarak kullanılan serolojik testleri karşılıklı olarak değerlendirdik. Üç değişik hasta gurubuna ait serum örnekleri farklı tarihlerde çeşitli testlerle çalışıldı. Birinci gurupta 2. kuşak Abbott ELISA ile pozitif bulunan kronik karaciğer ve kronik böbrek hastalarına ait 20 serum örneği UBI, Inno- test, Abbott Suplemental, LiaTek, 2. kuşak RIBA ve PCR ile değerlen dirildi. İkinci gurupta çeşitli testlerle anti-HCV pozitif bulunarak PCR çalışılmak üzere yurdun çeşitli yerlerinden İ.Ü. İst. Tıp. Fak. Mikrobiyo loji ABD'na gönderilen serumlardan 20 tane HCV-RNA saptanmış örnek çalışmaya alındı ve 2. kuşak Abbott, Sanofi Pasteur, AuBioDOT, BioSC- REEN ve LiaTek ile değerlendirildi. Üçüncü gurupta, HCV enfeksiyonu için önemli bir risk gurubu olduğu bilinen hemodiyaliz hastalarından 2. kuşak Abbott ELISA ile pozitif bulunan 24 serum örneği alındı. Bunlar da Sanofi Pasteur, BioSC- REEN ve AuBioDOT' un yam sıra bir kısmı LiaTek, bir kısmı da RIBA 2. kuşak ile değerlendirildi. Bu çalışmamızın sonuçlarını değerlendirecek olursak : 1. İkinci kuşak ELISA testlerin duyarlılıkları HCV enfeksiyonu açısından risk gurubu oluşturan olgularda genelde yüksek düzeydedir. 2. AuBioDOT, 2. kuşak ELISA testlerine göre daha düşük duyarlılığa sahip olmakla birlikte, uygulama kolaylığı nedeniyle özellikle donör taramalarında yararlı olup olamayacağı konusunda ayrıntılı çalışmalara gereksinim vardır. 3. Doğrulama yöntemi olarak tanımlanan testlerin destekleyici/ tamamlayıcı testler olarak nitelendirilmesi daha uygun olacaktır. 4. HCV-RNA'nın varlığında PCR negatifli Merinin elimine edilmesinin ve bu arada donör taramalarının güvenle yapılmasını, akut ve kronik C hepatitinin tanışım sağlayacak güvenilir, ucuz ve uygulama kolaylığı olan yeni yöntemlere gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, most of conventional serological methods used to di agnose HCV infection are evaluated. Blood serum samples from three different patient groups were analyzed with different methods in diffe rent dates. In the first group, 20 serum samples obtained from chronic liver and chronic renal disease cases who were found to be positive with se cond generation Abbott ELISA method were reevaluated using UBI, In- notest, Abbott Supplemental, LiaTek, second generation RIBA and PCR. For the second group, the serum samples which were found to be anti-HCV positive with different tests and referred to Istanbul Univer sity Faculty of Medicine Department of Microbiology from different pla ces of the country for PCR evaluation were searched and 20 of them in which included in the study to be evaluated using second generation Abbott, Sanofi Pasteur, AuBioDOT, Bio SCREEN and LiaTek. In the third group were included 24 serum samples obtained from hemodialysis patients who are known to be an important risk group for HCV infection which were positive with the 2. generation Abbott ELISA. These samples were also evaluated with the Sanofi Pasteur, Bio SCRE EN and AuBioDOT while some of them were also studied with LiaTek and 2. generation RIBA methods. The conclusions of our study were as follows : 1. The sensitivities of 2. generation ELISA tests are generally high in those cases under risk for HCV infection. 2. AuBioDOT, although less sensitive than 2. generation ELISA tests, is quite practical and more detailed studies are required to deter mine whether it can be appropriate for donor screening. 3. It can be considered to be more accurate to rename the so-called confirmatory tests as supportive or complementary assays. 4. More reliable, practical and cheaper methods are required to eli minate PCR negativities in the presence of HCV-RNA, to aid in the diag nosis of acute and chronic C hepatitis and to make donor screening more reliably. -60-