Hemşirelik Yüksekokulunda öğretim üyelerinin lisansüstü eğitimde karşılaştıkları sorunlar
The problems which faculty have ever faced in the postgraduate education at the nursing colleges
  1. Tez No: 141643
  2. Yazar: ELİF KARAAHMET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
7. ÖZET Araştırma, hemşirelik yüksekokullarında öğretim üyelerinin lisansüstü eğitimde karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Araştırmanının evrenini Türkiye'de yüksek lisans ve doktora eğitimi veren hemşirelik yüksekokullanndaki lisansüstü eğitimde görev alan; İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Yüksekokulu, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, ve Marmara Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu olmak üzere toplam 97 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Örneklemde, evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş olup, Yüksekokul Müdürlüklerinden izin alınarak öğretim üyelerinin gönüllü katılımları esas alınmıştır. Araştırmaya 59 öğretim üyesi gönüllü katilmiş, bir hemşirelik yüksekokulu yanıt vermemiştir Araştirmada veriler araştırmacı tarafindan literatür ışığında hazırlanan bilgi formu ve Aydoğan tarafindan geliştirilen " öğretim Üyelerinin Lisansüstü Eğitimde Karşılaştığı Sorunlafölçeği ile toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında yüzdeleme, varyans analizi ve Tukey B testleri kullanılarak değerlendirilmiş ve literatür ışığında tartışılmıştır. Araştırmada öğretim üyelerinin öncelikle öğrencilerin yabancı dil bilgilerinin yetersiz olması, yüksek lisans ve doktora çalışmalarında ilgili kuruluşlarla işbirliği yapılamaması, lisansüstü eğitim araştırmaları için kütüphanelerin yetersiz olması, enstitü yönetiminin öğretim üyelerine gereken ilgi ve desteği verememesi konusunda sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğretim üyelerinin lisansüstü eğitimde yaşadıkları sorunların istatiksel olarak kurumlara göre anlamlı farklılıklar gösterdiği (P0,05). 40Sonuç olarak; öğretim üyelerinin lisansüstü eğitimde yaşadıkları sorunların çok boyutlu olduğu dikkate alındığında ilgili araştırmaların kurum düzeyinde ele alınmasının yararlı olacağı söylenebilir. 41
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was planned to serve a descriptive research tecnique to determine the problems that the faculty face in the post-graduate education at the nursing colleges. The universe of study constitues totally 97 faculty who are in charge of master and doctorate programs at the nursing colleges in Turkey; namely Istanbul University Florence Nightingale College of Nursing, Atatürk University College of Nursing, Ege University College of Nursing, Gülhane Military Medical Academy of College of Nursing, Hacettepe University College of Nursing and Marmara University College of Nursing. In this sample, it was intended to reach all of faculty but it has taken into consideration of voluntary participation of nursing college with the permission of the administration of nursing colleges. Hence 59 faculty participated voluntarily in this study but one nursing college didn't give an answer. In this study, data were collected by the questionare which was developed by reseacher on the light of review of literature and“The Problems which Faculty have ever Faced in The Post-graduate Education”developed by Aydoğan. Datas were evaluated in the environment of computer using testing methods of percentage, variance-analysis and Tukey B and it was discussed on the light of review of literature. In this study, it was observed that essential problems that faculty face are as follows; low level of foreign language of post-graduate students, unable to coperative with related institutions in the fields of master and doctorate programs, having less library facilities for post-graduate education research, unable to support faculty by the administration on institute. It has shown that problems which faculty face during the period of post-graduate study differ statistically (P0,05) 42As a result, taking into consideration the fact that the problems that faculty face in the post-graduate education have enormus dimensions, it would be very suggestive that study about educational problems should be done at the level of institutions. 43