Ovaryan hiperstimülasyon sendromlu hastlarda serum ve folikül sıvısında vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve interlökin-6 (IL-6) düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 141707
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL TAVMERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ovaıyan Hiperstimülasyon, IL-6, VEGF R. Füsun Sirkeci Bölüm VTI Özet Yardıma üreme tekniklerinin yaygınlaşması ile daha sık karşımıza çıkan Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS), karmaşık ve çözümlenememiş etiyopatolojisi ile güncelliğini ve önemini korumaktadır. Sendromda vasküler permeabilite artışı ile çeşitli sitokinlerin ilişkisi esas gibi gözükmektedir. Çalışmamızda bu sitokinlerden ikisi, VEGF ve IL-6, serum ve foliköl sıvısında incelenmiştir. Ege Üniversitesi Aile Planlaması-İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi' nde, Ekim 2001 ile Temmuz 2003 tarihleri arasında 1VF sikluslarma katılan 81 hasta çalışmaya dahil edilmişlerdir. Hastaların infertilite nedenleri arasında başlıca erkek faktörü, tubal patolojiler ve nedeni açıklanamayan infertilite vardı. Endokrinolojik problemleri ve endometriyozu olan olgular çalışma dışı bırakılmışlardır. Hastalar hCG günü serum E2 düzeylerine göre ayrılmışlardır; serum E2 > 2000 pg/ml olan grup OHSS için riskli olarak değerlendirilmiş (çalışma grubu), serum E2 < 2000 pg/ml olan grup ise kontrol grubu olarak alınmıştır. Bu 81 hastadan 17' sinde çeşitli klinik derecelerde (ham? orta/ ciddi) OHSS gelişmiştir. Hastaların hepsinden folikül aspirasyonu sırasında elde edilen folikül sıvıları ve FA günü serumlarında VEGF ve 1L-6 düzeyleri ELİSA yöntemi ile incelenmiştir. Gruplar folikül sıvısı VEGF düzeyleri açısından incelendiğinde; OHSS gelişen hastalarda folikül sıvısı VEGF düzeylerinin anlamlı olarak düşük olduğu saptanmıştır. Serum VEGF düzeyleri açısından gruplar arasında fark bulunamamıştır. IL-6 düzeylerine bakıldığında; OHSS grubunda serum IL-6 düzeyleri diğer iki gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Gruplar arasında follikül sıvısı IL-6 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çalışmamızın bulguları, literatürde her iki sitokininde OHSS deki rolünü ortaya koymaya çalışan çelişkili sonuçlan destekler görünümdedir. Sitokinlerin bağlanma profiilerindeki kişisel farklıklarla,IVF suçlularının muhtelif günlerindeki zamana 51
Özet (Çeviri)
Ovaryan Hiperstimülasyon, 1L-6, VEGF R. Füsun Sirkeci karşı değişimlerini dikkate almak bu maddelerin OHSS' deki rolerini daha iyi ortaya koyabilecektir. Summary Ovarian Hyperstimulation Syndrome is still a vital issue with its complex and unresolved etiopathology as it is seen more frequenty due to widespread use of assisted reproductive techniques. The relationship between the increased vascular permeability and different cytokines seems essential in the syndrome. In our study, follicular fluid and serum levels of VEGF and IL-6 were assessed. 81 1VF patients whom admitted to Aegean University Family Planning-lnfertility Research Centre between October 2001 and July 2003 were involved in the study. Male factor, tubal pathologies and unexplained infertility were the main reasons for admission. Patients with endocrinologic problems and endometriosis were not involved in the study. The cases were grouped according to their serum E2 levels in hCG day. Of the patients whose serum E2 levels > 2000 pg/ml were regarded as high risk patients (study group) and the ones with serum E2 < 2000 pg/ml were regarded as control patients. Of these 81 patients, 17 cases developed OHSS with different degrees (mild/ moderate/ severe). Follicular fluid and serum specimens on the day of follicular aspiration were obtained from all patients and assessed for VEGF and IL-6 by ELISA technique. Follicular fluid levels of VEGF were lower in OHSS group than the other groups and this relationship was statistically significant. There was not any statistically signficant association between the groups regarding serum VEGF levels. Although serum IL-6 levels were higher in OHSS group, there was not any relationship between the groups and follicular fluid IL-6 levels. Our findings seems to support the conflicting reports in the literature about the role of both cytokines in the pathogenesis of OHSS. Future studies considering the personal differencies in the binding profiles of both cytokines and their changes over time, would probably demonstate the roles of both VEGF and IL-6 in the understanding of OHSS better. 52