Üriner stres inkontinans tedavisinde kullanılan cerrahi tedavi yöntemlerinde tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparision at affectiveness of surgical procedures used in urinary incontinence treatment
- Tez No: 141714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Stres üriner inkontinans, kadinlarda sosyal problemlere neden olan, detrusor basınç değişimi olmaksızın intraabdominal basınç artisi ile meydana gelen istemsiz idrar kaçırma olarak tanimlanir. İnkontinans kadınlarda % 17-45 arasinda rapor edilmiştir. Stres inkontinans. inkontinansli kadinlarin yaklaşık %60-70'inde bulunur. Yasam kalitesini etkileyen şiddette olan üriner inkontinans, toplumda ortalama %5 oraninda görülmekle, medikal yardıma başvuranların ise %l.5 olduğu bildirilmektedir. Anatomik inkontinansta tedavinin amacı, stres anında asagiya doğru yer değiştiren hipermobil mesane boynu ve proksimal üretrayi retropubik sabit bir pozisyona almaktir. Bu amaçla kliniğimize 2002-2004 yillari arasinda eforla idrar kaçırma şikayetiyle başvuran ve stres üriner inkontinans tanisi konan 27 olguyu çalisma materyali olarak ele aldık. Bu 27 olgu, klinik durumlarina göre Burelı ve TVT operasyonunun seçimine göre 2 gruba ayrildi. Her bir gruptaki basarili ve basarisiz vakalarin sonuçlari birbirleriyle ve literatürdeki diğer anti-stres inkontinans operasyonlarinin sonuçlan ile karsilastirildi. 12 aylik izleme sonunda gerek semptom gerekse de bulgu olarak basari oranı TVT operasyonunda %90.9 ve Burch operasyonunda %93.7'lik basari oranı saptanmislir. Kliniğimizde elde edilen bu basari oranları literatürlerle karsilastirildiginda, TVT ve Burch operasyonunda yüksek bulundu. Bu çalismada Burch ve TVT operasyonlarinin basari oranlan incelendiğinde istatikscl olarak anlamli farklilik bulunmadi. Fakat tekniğin kolay olmasi, morbiditenin az olmasi, operasyon, hospitalizasyon, kateterizasyon ve normal aktiviteye dönüş süresinin daha az olmasi nedeniyle TVT operasyonu Burch operasyonuna göre ilk tercih edilecek yöntem olarak görülmektedir. Ayrıca preoperatif dönemde sters üriner inkontinansli hastalara iyi bir değerlendirme yapilmasi, operasyon öncesi uygun vaka seçimi ve uygun ameliyat tekniğinin saptanması basari oranini arttıracaktır. 41
Özet (Çeviri)
YABANCİ DİLDE ÖZET Stres urinary incontinence is known as involuntary incontinence of urine by an increase of intra-abdominal pressure without a change in detrussor pressure. A degree of incontinence is reported by between 17% and 45% of adult women. Stres incontinence occurs in % 60-70 of incontinent women referred for specialist assessment. It is known that life quality effecting urinary incontinence is seen in 5% of the population, only 1/3 of them are admited to hospitals for medical aid. The aim of treatment in anatomic incontinence is fixing the hypermobil urine bladder neck and proximal urethra into a retropubic consistent position. By this purpose, 27 cases admitted to our clinic with urinary incontinence symptoms by efor and diagnosed as urinary stres incontinence between 2002-2004, are included in our study as the study materials. These 27 eases are divided into Burch and TVT operation groups according to clinical conditions. In each group the results of succesful and unsucccsful cases are compared between eachother and also between the results of other anti-stres incontinence operations in the litrature. After a follow-up of 12 mounths by the means of symptoms and findings success rate is recorded 90.9% in TVT operation group and 93.7% in Burch operation group. Our clinic's success rate in TVT and Burch operations arc found higher when compared with those of the litrature. Altough it is found that there is no statistically meaningfull difference between TVT and Burch operations success rates, TVT operations are considered to be the first choose of method instead of performing Burch operation in urinary incontinence treatment because of easy performance, less normal activity return, hospitalisation, cathetarisation and operation time. Furthermore; a good evaluation of stres urinary incontinence patient, chooser! of the appropriate ease and appropriate operation technique before operation, will higher the success rate. KAYNAKLAR 1. Appell RA. Primary slings for everyone with genuine stres incontinence? Int. Urogynecol 1998;9:249-51 4?