Hirsutizm tedavisinde oral kontraseptif-spironolakton ve oral kontreseptif-siproteron asetat kombinasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of on contraceptive-spironolactone versus oral contraceptive-cyproterone acetate combinations in the treatment of hirsutism
- Tez No: 141715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine, Nisan 2001 -Mart 2003 tarihleri arasında, hirsutizm şikayeti ile başvuran 69 hasta çalışmaya alındı. Yaş, kilo ve BMI'i benzer olan hastalar, iki gruba randomize edildi. Bir gruba OKS ve spironolakton, diğer gruba OKS ve CPA verildi. Bu randomize çift-kör çalışmanın amacı, her iki ilaç protokolünün klinik etkinliklerini karşılaştırmak, hormon ve lipid profillerinin üzerindeki etkilerini görmekti. Hastaların başlangıç, 6. ve 12. aylardaki hirsutizmus skoruna, hormonal ve biyokimyasal profiline bakıldı. Her iki grupta FG skor değerleri efektif olarak azaldı ve hirsutizm açısından gruplar benzer bulundu. Hormonal parametreler açısından grupları karşılaştırdığımızda, ortalama total testesteron seviyeleri Grup Fde azalırken, ortalama LH değerleri de Grup IF de azaldı. Her iki grupta ortalama serbest testesteron, DHEAS değerleri azaldı, ortalama serum SHBG değerleri ise arttı. Lipid parametreleri açısından grupları karşılaştırdığımızda, ortalama serum total kolesterol, HDL-kolesterol Grup Il'de artarken, LDL-kolesterol de Grup Fde arttı. OKS/CPA grubunda yan etkilerden depresyon ve sinirlilik anlamlı olarak fazla görüldü. Her iki ilaç kombinasyonu ortalama hirsutizm skorunu etkin ve benzer şekilde düşürdü. Çalışma sonunda ortalama serum LH, total testesteron, lipid parametreleri ve bazı yan etkilerin dışında, iki grup benzer bulundu. Anahtar Kelimeler : Hirsutizm, Spironolakton, Siproteron asetat, Hormonlar, Lipidler 58
Özet (Çeviri)
THE ORAL CONTRACEPTIVE/SPIRONOLACTONE VERSUS ORAL CONTRACEPTIVE/CYPROTERONE ACETATE COMBINATIONS IN THE TREATMENT OF HIRSUTISM SUMMARY The aim of this prospective randomised double-blind study is to compare the effectiveness of two combination regimens on hirsutism and to evaluate the changes in hormonal and biochemical parameters of the patients. Sixty-nine patients who admitted to the Department of Gynecology and Obstetrics, School of Medicine, Trakya University with complaints of hirsutism in a period of April 200 1 -March 2003 enrolled to the study. Patients randomly devided into two groups; Group I administered cyclic oral contraceptive Diane 35 (ethinyl estradiol 35 p.g and cyproterone acetate 2 mg) plus spironolactone (Aldactone) at a dose of 100 mg/day continuously; Group II administered Diane 35 plus cyproterone acetate (CPA) at a 100 mg/day dosage between I.-10. days of menstrual cycle. Ferriman-Gallwey (FG) score, hormonal and biochemical parameters were analysed at the beginning, after 6 and 12 months of the study. General characteristics (age, weight and BMI) were similar between the groups. FG scores were found similar and decreased statistically significant in both groups. The mean ± SD total testosteron level of Group I decreased statistically significant. In Group II, the mean ± SD LH levels decreased significantly after 12 months. Meanwhile, the mean DHEAS and free testosterone levels decreased statistically significant in both groups. 59We found a statistically significant increase in the mean total cholesterol and HDL- cholesterol levels in Group II, and significantly increase in the mean LDL-cholesterol level in Group I. Mostly seen side effects of these drugs we depression and nervousness. We found that these side effects are significantly more in Group II than group I. We found that both drug combinations decreased hirsutism scores effectively and in similar fashion. Because of the side effects we suggest co-administration of spironolactone and oral contraceptive, instead of cyproterone acetate/oral contraceptive combination. Key words : Hirsutism, Spironolactone, Cyproterone acetate, Hormons, Lipids 60