Polikistik over sendromlu hastalarda metformin ve diyet uygulamalarıyla serum leptin ve BMİ değişimleri
  1. Tez No: 141726
  2. Yazar: NURDAN NURULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı obez polikistik over sendromlu hastalarda metformin ve standart zayıflatıcı diyet tedavisi ile vücut leptin düzeyleri ve BM I 'inde meydana gelen değişikliklerin önemli olup olmadığı ve hangi yöntemde leptin değişiminin daha etkin olduğu, leptin düzeyleri ile BMI arası ilişkinin derecesini saptamaktı. Çalışmamıza yaşları 20-30 arası değişen obez PKOS dışında sağlık sorunu olmayan 88 hasta alındı. Hastalar metformin ve standart zayıflatıcı diyet alan iki gruba ayrıldı. (41 hastaya oral metformin ilk 7 gün 850 mg/gün, sonra 1700 mg/gün; 47 sine standart zayıflatıcı diyet verildi ). On iki hafta izlendi. Çalışma başlangıcı ve on iki hafta sonra serum leptin düzeyleri ve BMI' i değerlendirildi. BMI 'i her iki grupta da belirgin olarak azaldı. Kilo kaybı metformin alan grupta daha fazlaydı ve bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlı olarak saptandı. Serum leptin seviyeleri BMI' indeki değişime paralel olarak azaldı; ancak metformin alan grupta kilo kaybından bağımsız olarak diyet alan gruba göre anlamlı şekilde fazlaydı. Sonuç olarak metformin ; obez PKOS 'lu kişilerde serum leptin düzeyleri üzerinde bilinmeyen bir mekanizma ile etkili olmakta, adipoz doku azalmasından ayrı olarak doğrudan leptin oluşumu üzerinde baskılayıcı bir etki göstermektedir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to evaluate the effects of metformin and standardized diet for weight loss on body mass index and the possible mechanisms of its action through leptin in obese polycystic ovary syndrome patients and which method method is effective to determine the relation between level and BMI. In our research 88 obese PKOS women aged 20 - 30 years without another health problem were randomised to metformin ( 41 patient) and to diet (47 patient) for three months. Metformin was given 850 mg per day for first week and following 1700 mg per day for three months. BMI and serum leptin levels were measured at baseline and after three month of therapy. At the end of the study body mass index decreased significantly in both groups. Metformin group had significantly lower levels at the end of the treatment period. But weight change between the groups was statistically significant. Serum leptin levels correlated significantly with BMI values at the begining of the study and a decline in leptin levels was much more pronounced in the metformin group. Independent of the weight change, the change in leptin levels in the metformin group was significantly greater than in the diet group. İn conclusion, metformin also directly suppresses serum leptin levels except that adipose tissue decreasing on obese women with PKOS. 38