Stres üriner inkontinans nedeniyle TVT (Tension-free Vaginal Tape) uygulanan hastaların hayat kalitesi testleri ile değerlendirilmesi
Assessment of patients treated with tension free vaginal tape (TVT) for stres urinary incontinence with quality of life tests
- Tez No: 141777
- Danışmanlar: PROF.DR. TEKİN DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Özyüncü, Özgür. Stres Üriner İnkontinans Tedavisinde TVT (Tension Free Vaginal Tape) Uygulanan Hastaların Hayat Kalitesi Testleri île Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2004 Sues üriner inkontinans'ın tedavisi için yüzlerce operasyon tipi tanımlanmıştır. Tension free vajinal tape operasyonu yeni prosedürlerden biridir. Bu tezin amacı kliniğimize stres inkontinans nedeniyle başvuran hastalar,“bayanlarda üriner inkontinans skoru soru formu'”na göre sımfkndınldıktan sonra uygulanan TVT prosedürünün UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) ve IIQ-7 (Incontinence Impact Questionairre-7) hayat kalitesi testleri ile etkinliğinin belirlenmesidir. 2000 ile 2004 arasında 94 hastaya TVT prosedürü uygulandı. Hastaların hikayesi, fizik muayenesi ve intraoperatif komplikasyonları, operasyon süreleri ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Hastalar ile preoperatif, postoperatif 6. hafta ve 6. ayda tekrar görüşülerek UDI-6 ve IIQ-7 tesüeri uygulandı. Preoperatif ve postoperatif sonuçlar Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. Hastaların ortalama yaşı 46.8'di. 94 hastanın 8'ine sadece TVT prosedürü uygulanırken, 27 hastaya beraberinde ön arka onarım, 57 hastaya vajinal histerektomi ile BSO/USO ve 2 hastaya manchester operasyonu uygulandı. Sadece TVT prosedürü uygulan hastalarda ortalama operasyon süresi 40 dakika ve ortalama hastanede kalış süresi 69 saat idi. En sık gözlenen intraoperatif komplikasyon %15.9 ile mesane penetrasyonuydu. Bayanlarda üriner inkontinans skoruna göe sınıflandınldığında hatsaların %36.2'si stres inkontinans, %57.4'ü mikst inkontinans ve %6.4'ü urge inkontinans grubundaydı. Bu gruplarda TVT prosedürünü başarı oranları ise sırasıya %100, %88.89 ve %66.67 olarak hesaplandı. Hastaların preoperatif IIQ-7 ve UDI-6 skorları karşılaşünldığında istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlendi. Bu düşüş özellikle TVT'ye ek prosedürlerin eklendiği gruplarda daha belirgindi. Hastaların tamamiyle sübjektif yöntemlere bağlı kalınarak sınrfTandırırnasi ve buna göre tedavi edilmesiyle objektif yöntemlerle k^-şıkştınlabilii" düzeyde başarı oranlan elde edilmiştir. Bu iki hayat kalitesi testi kullanıldığı zaman ise TVT prosedürünün hastaların hayat kalitelerini anlamı olarak arttırdığı gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Stres inkontinans, Tension free vaginal tape, Hayat kalitesi testleri.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ozyuncu, Ozgur. Assesment of patients treated with Tension free vaginal tape (TVT) for stres urinary incontinence with quality of life tests. Hacettepe University School of Medicine, Thesis in Obstetrics and Gynecology. Ankara, 2004 Various treatment modalities have been described for the treatment of stress urinary incontinence. TVT procedure is one of the innovative tecniques. The aim of this study was to classify the patients with“Urinary incontinence score for females”test and than evaluation of the patients with quality of life tests before and after TVT procedure. Between 2000 and 2004, TVT procedure was performed on 94 patients. The history, physical examination, intraoperative complications, operation time and postoperative complications of patients were recorded. The UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) and IIQ-7 (Incontinence Impact Questionairre-7) quality of life tests were performed preoperatively and at 6th week and 6th month postoperatively. The preoperative and postoperative scores were then compared with Wilcoxon matched pairs signed rank test. The mean age of the patients were 46.8 year. TVT procedure alone were performed in 8 patients, in addition to TVT, Anterior and posterior colporraphy is performed in 27, Vaginal hysterectomy and USO/BSO is performed in 57 and manchester operation in 2 of the remaining patients. The mean duration of operation were 40 minutes and the mean hospital stay were 69hrs in the only TVT performed group. The most common intraoperative complication was bladder perforation (%15.9). When classified according to urinary incontinence score for females, the percentage of stress, urge and mixed incontinence groups were 36.2, 6.4 and 57.4 respectively and the success rate of TVT in these groups were 100%, 66.67% and 88.89% respectively. When preoperative and postoperatif IIQ-7 and UDI-6 scores were compared, the difference between scores were found to be statistically significant. This difference were more prominent among patients to whom concomitant procedures were performed. When classification of patients were done with subjective methods instead of objective methods and than treated, a comparable success rates in comparison to objective methods were obtained. Utilizing these two validated quality of life tools we show that tension free vaginal tape results in significant irnpprovement in patients quality of life. Keywords; Tension-fress vaginal tape, stress incontinence, guality of life.