Formoterol, beta-2 selektif agonist ve BRL 37344, beta-3 selektif agonistin term gebe sıçan myometrium üzerine invitro etkileri
The invitro effects of formoterol, beta-2 selective agonist and BRL 37344, beta-3 selective agonist on isolated term pregnant rat myometrium
- Tez No: 141793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV FORMOTEROL, BETA-2 SELEKTIF AGONIST VE BRL 37344, BETA-3 SELEKTİF AGONÎSTİN TERM GEBE SIÇAN MYOMETRİUMU ÜZERİNE İN VİTRO ETKİLERİ ÖZET Bu çalışmanın amacı beta-2 agonist formoterol ile beta-3 agonist etkili BRL 37344'ün izole myometrial dokular üzerine tokolitik etkilerini karşılaştırmaktır. Ayrıca formoterol ve BRL 37344'ün myometrial dokularda siklik adenozin monofasfat (cAMP) ve siklik guanozin monofosfat (cGMP) düzeyine etkilerini inceleyip karşılaştırdık. Term gebelik dönemlerindeki Wistar albino sıçanlardan (n=12) elde edilen izole myometrial şeritler üzerinde formoterol (KT^-IO^M) ve BRL 37344'nin (10"1-10-6M) izometrik gerilimleri kaydedildi. Oksitosin ile uyarılmış sıçan myometriumunda gevşetici etkileri gözlendi. Daha sonra doku banyo deneyleri beta-1, beta-2 ve beta-3 antagonisler (metoprolol, ICI 118551 ve SR 59230A (lO^M) sırasıyla) varlığında gevşetici etkilerini araştırmak amacıyla tekrarlandı. Formoterol ve BRL 37344'nin izole myometrial dokularda cAMP and cGMP düzeylerine etkileri, radioimmunoassay kitleri kullanılarak ölçüldü. Her iki ilacında doza bağlı olarak tüm şeritlerdeki myometrial kasılmalar üzerine gevşetici etkileri görüldü (Emax=100% ve 70.6% sırayla).
Özet (Çeviri)
THE IN VITRO EFFECTS OF FORMOTEROL, BETA-2 SELECTIVE AGONIST AND BRL 37344, BETA-3 SELECTIVE AGONIST ON ISOLATED TERM PREGNANT RAT MYOMETRIUM SUMMARY The aim of this study was to compare the tocolytic effects of beta-2 agonist formoterol and beta-3 agonist BRL 37344 on isolated myometrial strips. We also compared the effects of formoterol and BRL 37344 on levels of cyclic GMP and cyclic AMP of myometrial strips. The effects of formoterol (10~12-10-8M) and BRL 37344 (10-11-10_6M) on isometric tension in isolated myometrial strips that were obtained from term pregnant Wistar albino rats (n=12) were recorded. Relaxant effects of both of them observed were on oxytocin-stimulated rat myometrial tissues. Then tissue bath experiments were repeated to investigate relaxant effects with the antagonist metoprolol, ICI 118551 and SR 59230A (beta-1 antagonist, beta-2 antagonist, beta-3 antagonist (lO^M) respectively). The effects of both of drugs on the levels of cAMP and cGMP in myometrial strips by radioimmunoassay kits. Both of drugs revealed dose-dependant relaxant effect on myometrial contractions in all strips exposed (Emax=100% and 70.6% respectively).