Gebelikte hipertansif hastalıkların leptinle ilişkisi
- Tez No: 141803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. GÜLER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
3. ÖZET Amaç: Çalışmanın amacı, 3. trimesterdeki normotansif ve hipertansif gebelerde serum leptin düzeylerini karşılaştırmak, kan basıncıyla ilişkisini değerlendirmek bu parametrenin preeklampsi ile ilişkisinin olup olmadığım belirlemek, maternal ve fetal klinik bulgularla korelasyonunu değerlendirmektir. Materyal-Metod: Bu çalışma, Şubat 2004 - Eylül 2004 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde tekiz ve 3. trimesterde (34-42 haftalar arasında) olan; 40 preeklamptik (20 hafif preeklampsi, 20 ağır preeklampsi) gebe olgu ve 30 sistemik hastalığı olmayan normal sağlıklı gebeden oluşan kontrol grubu üzerinde yapıldı. Çalışmada olguların sistolik ve distolik kan basıncı değerleri, serum leptin düzeyleri, maternal ve fetal klinik bulgularla olan korelasyonu değerlendirildi. İstatiksel işlemler; Chi-square (Ki-kare) ve One-way ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) testleri kullanıldı. One-way ANOVA testinde anlamlı bulunan gruplar anlamlılığı meydana getiren grubu saptamak amacıyla post-hoc Tukey's HSD (Tukey's honestly significant differ test) kullanıldı. Leptinin diğer klinik, biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin tayininde Pearson bağıntı analizi kullanlıldı. İstatiksel anlamlılık için p0.05).
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY Objective: The aim of study, is to compare serum leptin levels of third trimester normotensive and hypertensive pregnant women, to evaluate the relation of it with blood pressure, to determine the assosiation of this parameter with preeclampsia and correlation of it with maternal and fetal clinical findings. Material-Method: The study was performed between February 2004 - September 2004 in Yüzüncü Yıl Universty Faculty of Medicine, Obstetric and Gynecology departmentThe study population consisted of 40 singleton preeclamptic women (20 mild and 20 severe preeclamptic) and 30 normal singleton pregnant women without any systemic diseases (control group) in third trimester of pregnancy (between 34-42 weeks). In the study blood pressure serum leptin levels and correlation of these parameters with maternal and fetal clinical findings were assessed. For istatistical analysis, Chi-square and One-way ANOVA (One way Varyant Analysis) tests were used. Groups found significant in One-way ANOVA test were analysed with post hoc Turkey's HSD test to determine the group causing significancy. Pearson association analysis was used to determine the association of leptin with other clinical and biochemical parameters. PO.05 was accepted for statistical significancy.