Deneysel diyabetik nöropatide anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitorlerinin sinir ileti hızları üzerine etkisi
  1. Tez No: 141815
  2. Yazar: LEVENT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA K. ONAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Amaç: Ayrıntılı nörolojik muayene ve elektrofizyolojik inceleme yapıldığında, diyabetik hastaların yaklaşık %65'inde periferik nöropati komplikasyonunun geliştiği görülür. Diyabetik nöropati etyopatogenezinde insülin eksikliği, nörotrofık faktörlerin eksikliği, anormal vazo nervorum ve otoimmünite suçlanır. Diyabette gelişen mikroanjiyopati, periferik sinirleri besleyen damarları da etkiler. Histopatolojik incelemeler, diyabetik nöropatide iskemik sinir hasarının işaretlerini ortaya koymaktadır. Çalışmamızda, nefropati ve retinopati gibi diyabetin diğer mikrovasküler komplikasyonlarında kullanımının klinik olarak olumlu sonuçlar verdiği bilinen ADE inhibitörü enalaprilin, deneysel diyabet modelinde sinir ileti hızları üzerine etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 Wistar rat alındı. Her iki siyatik sinirin peroneal ve tibial dallarında motor ileti hızları ölçüldü, ardından intraperitoneal yolla streptozotosin enjekte edildi. Dört hafta sonra kan şekeri ölçüldü. İleti hızları yeniden hesaplandıktan sonra hayvanlar üç gruba ayrıldı. Birinci gruba bir hafta süreyle subkutan insülin, ikinci gruba gastrik gavaj ile enalapril verildi. Üçüncü gruba ise herhangi bir medikasyon yapılmadı, bir haftalık izlemin sonunda, ileti hızları yeniden ölçüldü ve gruplar arasındaki farklar istatistiki olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: If detailed neurological examination and electrophysiological tests are performed, it is seen that peripheral neuropathy is present about 65% of all diabetic patients. Insulin deficiency, the absence of neurotrophic factors, abnormal vaso nervorum and autoimmunity are the factors responsible for the etiopathogenesis. The microangiopathy, which develops in diabetes, effects also the vessels of peripheral nerves. Histopathological examinations reveal the evidences of ischemic nerve damage in diabetes. In this research, we investigated the probable effects of enalapril, which is an ACE inhibitor and is beneficial on other microangiopathic complications such as nephropathy and retinopathy, on nerve conduction velocities on experimental model of diabetes. Material and Method: 18 Wistar rats were used. Motor nerve conduction velocity (NCV) was calculated on tibial and peroneal divisions of siatic nerve on both sides. Later, sreptozotocine was injected intraperitoneally. Four weeks later, NCV was measured again to gather with blood glucose levels. Then, rats were separated in to three groups. Subcutaneous insulin was given to the first group, and p.o. enalapril to the second. No medication was given to the control group. One week later, motor NCV was measured and the differences between groups were compared statistically. Results: All rats were diabetic at the end of fourth week.