Multipl skleroz ve nörobehçet hastalarında bilişsel özelliklerin karşılaştırılması
Comparion study of multpl scleros and neuro-behçet disease with cognitive dysfunction
- Tez No: 141816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
7. ÖZET: Parankimal tutulumlu, mütakip, 20 nöro-Behçet (NB) hastası (13 E, 7 K), yaş, eğitim, hastalık süresi, ve özürlülük açısından benzer Multipl Skleroz (MS) (5E, İ5K) hastaları ile eşleştirildi. Çalışmaya alınana hastalar her iki grupta da sadece yineleyici ve ikincil ilerleyici klinik seyir izleyenlerdi ve izole spinal tutulumlu olan hastalar çalışmaya alınmadı. Her iki grup arasında klinik değerlendirme (nörolojik muayene, Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği [EDSS], MS fonksiyonel bileşimi [MSFC]), Beck depresyon ölçeği ve ayrıntılı nöropsikolojik değerlendirme tanıdan habersiz yapıldı.İki grup arasında E/K oranı anlamlı derecede farklıydı; ortalama yaş, eğitim düzeyi, hastalık süresi, EbSS, Beck depresyon ölçeği arasında önemli bir fark yoktu. NB hastalarının takip süresi daha uzundu (p=0.43). Her iki grup arasında önemli derecede farklılık yaratan testler arasında verbal akıcılıkta perseverasyon (KAS testi), Stroop testi (yanlış sayısı, süre farkı), California Sözel Öğrenme Testi (KSÖT)(5. tekrar sonrası ve 1-5 tekrar sonrası toplam skor, kısa gecikmeli serbest hatırlama, uzun gecikmeli serbest hatırlama, ipucuyla kısa gecikmeli hatırlama, ipucuyla uzun gecikmeli hatırlama, semantik kümelenme, yalancı pozitiflik) ve Frontal Davranış Envanteri (FBE) total skoru vardı. Tüm bu testlerde NB hastalarının başarısı MS hastalarından belirgin derecede kötüydü. Benzer hastalık seyri, muayene bulguları olmasına rağmen ayrıntılı nöropsikolojik değerlendirmede her iki hastalık birbirinden farklıydı, sonuçta bilişsel disfonksiyonun esas olarak yürütücü işlevlerde olduğu görüldü. NB hastalarında MS hastalarına göre frontal disfonksiyon daha fazlaydı. Her iki hastalık arasındaki subkortikal patolojinin farklı yolların tutulumu ile ortaya çıkması sebebiyle bu sonuçlar görülüyor olabilir. 58
Özet (Çeviri)
8. Summary; 20 consecutive cases with paenchymal neuro- Behcet's disease (NBb) (13 M, 7 F) were coupled with age-education,disease duration,and disability matched cases with Multiple Sclerosis (MS) (5M, 15F). In both groups only the cases with relapsing remitting or secondary progresseive disease were included; and cases with mainly spinal involvement were not included. Both groups had a through clinical evaluation (neurological exemination, Expanded Disability Status Score [EDSS], MS Functional Composite [MSFC]), Beck depression scale, and a detailed neuropsyhological evaluation with an extensive battery, which was performed masked to the diagnose. Among the two groups M/F ratio differed significantly (p=0.001); mean age, education level, disease duration, EDSS, and Beck's score did not differ significantly. NBD cases had a longer fallow-up (p=0.43). Tests which showed a significant difference among the two groups included perseverations in verbal fluency (FAS test), Stoop test (mistake ratio, and the time differance), California Verbal Learning Test subgroups (score after 5 th repetition, cumulative score of 1 st to 5 th repetition, short term delayed recall, short term recognition, sementig clustering, and false negatives), and Frontal Behavioral Envantery (FBE) total score. In all these tests NBD cases had a significantly worse performance than the MS cases with MS. Although cases with a smilar disease course and severity were exemined, a detailed neuropsyhological exemination seems to discriminate the two disorders both of which are know to cause cognitive dysfunction mainly on executive function. In NBD goup there seems to be higher frontal dysfunction than MS group. Thus, the subcortical pathlogy in each disease seems to affect different pathways. 59