Kronik sigara kullanıcılarında TEOAE ve işitme düzeylerinin değerlendirilmesi
Determination of hearing level and TEOAE in chronic smokers
  1. Tez No: 141877
  2. Yazar: SALİM YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. ERCAN CANBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Uzun yıllardan beri zevk verici bir alışkanlık olarak toplumumuzda yaygın olan sigara içme alışkanlığının, sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte sigara ile ilgili çalışmalarda artmıştır. Henüz kontrol edilememiş bir sağlık riski olarak sigara, halk sağlığı alanındaki önemini korumaktadır. Sigara akciğerler ve kanser oluşumu üzerine olduğu kadar başta vasküler sistem olmak üzere pek çok sistemi etkilemektedir. Sigaranın işitme sistemi üzerine olan etkileri, ilgili bir çok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmalarda daha çok konvansiyonel işitme değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Otoakustik emisyonlar (OAE), kokleanın dış saçlı hücreleri tarafından üretilen ve dış kulak yolundan kaydedilebilen düşük şiddetli, nonlineer akustik sinyallerdir. Spontan (SOAE), geçici uyarılmış (TEOAE), stimulus frekans (SFOAE) ve distorsiyon product (DPOAE) olmak üzere dört gruba ayrılmaktadırlar. Otoakustik emisyon ölçümleri objektif, basit, noninvazif, kısa süreli ve duyarlı yöntemlerdir. Bu çalışmada sigara içenlerde başta OAE olmak üzere konvansiyonel yöntemlerle işitmenin etkilenme düzeyim araştırmayı planladık. Çalışmamız, Mart 2003 ile Mart 2004 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran hasta ve yakınlarından kronik sigara kullanıcısı olan 45 erişkin erkek ve 30 erişkin bayan olmak üzere 75 sigara içen grubu ve ayrıca hiç sigara kullanmamış 34 erişkin erkek ve 41 erişkin kadm olmak üzere 75 kontrol grubu toplam 150 kişinin 300 kulağı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneklere Timpanometri, YFO (Yüksek Frekans Odyometri), PTO (Pür Ton Odyometri) ve OAE ölçümleri yapılmış ve bulunan veriler istatistiksel olarak karşılaştınlmışür.
Özet (Çeviri)
Smoking is an enjoyable habitual for years, therefore its increasing to make research about the adverse effect of this habitual in the society. The adverse effect of smoking has not been controlled, therefore this problem will survive its important on public health. The adverse effect is not only on lung and predisposition of cancer but also on the system likewise vascular system. There are a lot of studies about the effects of smoking on hearing. Conventional hearing methods are mostly used in these studies. Otoacoustic emissions (OAE) is, low intensity, non linear acoustic signals which is produced by cochlear external hair cells and recorded via external acoustic meatus. Spontaneous (SOAE), transient evoked (TEOAE), stimulus frequency (SFOAE) and distortion products (DPOAE) are those four subgroups. Otoacoustic emission recording is objective, simple, noninvasive, short and sensitive method. In this study we aimed to detect hearing level of smokers especially OAE and conventional methods? Our study consist of patients and their relations which are chronic smokers between March 2003 and March 2004 in the department of Ear Nose Throat of Medical faculty of Cumhuriyet University. The smokers consist of 75 patients, 45 adults male, 30 adult female. Also the control group consists of 75 patients, 34 adult male, 41 adult female. The study applied on 150 persons of 300 ears. Tympanometry, HFA (High Frequencies Audiometry), PTA (Pure Tone Audiometry) and OAE measurements were done on patients and the obtained data were compared statistically. We found a statistically significant difference between smokers and control group for 10.000 Hz, 12.500 Hz, 16.000 Hz of high frequencies audiometry, average hearing level in 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz frequencies of pure tone audiometry, signal-noise ratio and percentage of reproducibility of OAE.