Helicobacter pylori'nin efüzyonlu otitis media etiyopatogenezindeki olası rolü
Possible role of helicobacter pylori in etiopathogenesis of otitis media with effusion
  1. Tez No: 141912
  2. Yazar: SEYİT MEHMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
IV ÖZET Ceylan, S. M., Helicobacter pylori'nin efüzyonlu otitis media etiyopatogenezindeki olası rolü, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Tezi, Ankara 2004. Efüzyonlu otitis media (EOM), çocuk yaş grubunda işitme kaybına yol açan en sık neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünyada en yaygın enfeksiyöz hastalık olarak kabul edilen Helicobacter pylori (H. Pylori) enfeksiyonunun kronik efüzyonlu otitis media etiyopatogenezindeki rolü ise bilinmemektedir. Çalışmamızda kronik tonsilit, adenoid vejetasyon ve EOM nedeniyle tonsillektomi, adenoidektomi ve bilateral tüp tatbiki ameliyatı endikasyonu konulan çalışma grubu ve kronik tonsilit ve adenoid vejetasyon nedeniyle tonsillektomi ve adenoidektomi ameliyatı endikasyonu konulan, EOM' si olmayan kontrol grubu ele alınmıştır. Hastaların gastrik lavaj sıvılarında, orta kulak sıvısı ve mukozal biyopsilerinde, tonsil ve adenoid spesimenlerinde kültür ve Polimerase Chain Reaction (PCR) ile H. Pylori varlığı incelenmiştir. Çalışma ve kontrol grupları arasında gastrik lavaj da kültür ve PCR ile H.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ceylan S. M., Possible role of Helicobacter Pylori in etiopathogenesis of otitis media with effusion, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Otorhinolaryngology, Ankara 2004. Otitis media with effusion (OME) is the most common cause of childhood deafness. The role of Helicobacter pylori in etiopathogenesis of otitis media with effusion is unknown. In this study, the study group was made up off patients who are to undergo bilateral ventilation tube insertion, tonsillectomy and adenoidectomi operation, and control group was made up off patients who are to undergo only tonsillectomy and adenoidectomi operation indicated. Culture and PCR were performed on gastric lavage samples, middle ear aspiration fluids and mucosal biopsy samples, tonsillectomy and adenoidectomy specimens. The differences between the H.