Torakolomber omurga kırıklarında posterior kısa segment füzyon sonuçları
The results of posterior short segment fusion in thoracolumbar spine fractures
  1. Tez No: 141950
  2. Yazar: TURGUT DİNÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYDINGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Torakolomber vertebra burst kırığı nedeniyle kısa segment posterior fuzyon uygulanmış olan 9'u erkek, 10'u kadın toplam 19 hastanın ortalama yaşlan 40.7 (21-60) ve ortalama takip sûreleri 44.4 ay (24.1-81.2 ay) idi. Son kontrolde tüm hastaların kırıklarının kaynamış olduğu ve implant problemi olmadığı saptandı. Denis'in ağrı skalasına göre yapılan değerlendirmede 12 hastanın Pl, 5 hastanın P2, 2 hastanın ise P4, Denis'in iş skalasına göre yapılan değerlendirmede ise 14 hastanın Wl, 3 hastanın W2, 2 hastanın ise W3 olduğu saptandı. Preoperatif, erken postoperatif ve son kontrol grafi değerlerinin karşılaştırmaları için Friedmann testi ve ileri ikili analizler için ise Wilcoxon testi kullanıldı. Kırık seviye korpus anterior yüksekliğinin normale oram, korpus anterior yüksekliğinin posterior yüksekliğine oram, sagittal indeksi ve kamalaşma açısı yönlerinden preoperatif ile erken postoperatif ve preoperatif ile son kontrol değerleri arasında; korpus orta yüksekliğinin normale oram açısından ise preoperatif ile erken postoperatif değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu bulundu. Hastalar cinsiyet, yaş grubu, travma tipi, ek travma varlığı, kırık tipi, kırık bölgesi, kırık seviyesi ve ek omurga kırığı varlığı açılarından ikili gruplara ayrılarak Mann- Whitney U testi ile yapılan ileri analizde; kadın ve erkekler arasında korpus anterior yüksekliğindeki düzelme kaybı açısından, trafik kazası ile oluşan kırıklar ve yüksekten düşme ile oluşan kırıklar arasında korpus posterior yüksekliğindeki çökme oram açısından, ek ortopedik travması olan hastalar ve olmayan hastalar arasında hastanede kalış süresi açısından, burst A kınklı hastalar ve burst B kınklı hastalar arasında korpus orta yüksekliği çökme oram ve korpus posterior yüksekliği düzelme kaybı açısından, torakal bölgede kırıkları olan hastalar ile lomber bölgede kırıkları olan hastalar arasında preoperatif kamalaşma açısı değerleri açısından, T12 veya Ll kınklı hastalar ile diğer seviyelerde kınğı bulunan hastalar arasında takip süresi açısından, ek omurga kınğı olan hastalar ile olmayan hastalar arasında ise korpus anterior yüksekliği düzelme oram açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu. 93
Özet (Çeviri)
Summary Nineteen patients (9 male, 10 female) with an average age of 40,7 (21-60) underwent short segment posterior instrumentation for the treatment of thoracolumbar burst fractures. Mean follow-up period was 44,4 months (24,1-81,2). All patients had fusion in the latest follow-up. Twelve patients were PI, 5 patients were P2 and 2 patients were P4 according to the Denis' Pain Scale. Fourteen patients were Wl, 3 patients were W2 and 2 patients were W3 according to the Denis' Work Scale. The data obtained from preoperative, initial postoperative and last control x-rays were analyzed with Friedman test. Wilcoxon test was used for further paired analyzes. Statistically significant differences were found between the pairs of preoperative-initial postoperative and preoperative-last control x-rays regarding the ratio of anterior corpus to normal, anterior corpus height to posterior corpus height, sagittal index and wedging of the fracture level. Ratio of midcorpus height to normal showed statistically significant difference between preoperative and initial postoperative. Paired groups regarding the sex and age of the patients, type, region, level and cause of the vertebral fracture, and the presence of additional orthopaedic trauma and additional spinal fracture were formed and analyzed by using Mann- Whitney U test. There was statistically significant difference between male and female patients regarding the loss of correction in anterior body height. It was found that, the presence of additional orthopaedic trauma caused longer hospital stay. There was statistically significant difference between burst A and burst B fractures regarding the loss of midcorpus height and loss of correction of posterior corpus height. Preoperative wedging was different between thoracal and lumbar fractures. Correction of anterior corpus compression showed statistically significant difference between the patients with and without additional vertebral fracture. 94