İslam hukukunda ribanın illeti
  1. Tez No: 141951
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, Kennedy I ve II sınıflamasına dahil bireylerde rutin tekniklerle yaptığımız protezlerin, farklı test yiyecekleri çiğnenmeleri ve maksimal sıkma fonksiyonlarında Masseter ve Temporalis Anterior kasları üzerine etkilerini EMG ile araştırdık Araştırmamızdaki grupların yaş ve cinsiyet ortalamaları (Kennedy I: 39.50 ± 2.63 6'sı bayan ve 4'ü erkek, Kennedy II: 39.60 ± 2.22 4'ü bayanve 6'sı erkek, Kontrol: 38.40 ± 2.17 5'i bayan ve 5'i erkek) şeklinde olmak üzere toplam denek sayımız 30 kişiden oluşmaktadır. Rutin tekniklerle yaptığımız protezlerin çiğneme kasları üzerine etkilerine 3 gram fındık, 3 gram sakız çiğnettirilerek ve S sn maksimal sıkma yaptırtılarak, 1. ve 3 aylarda bakıldı. Çiğneme fonksiyonlarında Kennedy II protezlerinde dişsiz sonlanan taraftaki masseter ve temporalis anterior kaslarında, Kennedy I grubuna gore daha fazla artış görüldü. Bu gruplardan elde edilen veriler doğal dişli bireylerle kıyaslandığında daha düşük bulundu. Maksimal sıkma esnasında ise Kennedy I ile II arasında fark bulunmazken, doğal dişli bireylerde kas aktivasyonu en yüksek tespit edildi. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have studied, using EMG, the effects of dentures we have made by routine techniques in individuals classified under Kennedy I and II on Masseter and Temporalis Anterior muscles in various test foodchewing and maximal clenching functions. Our study comprised a total of 30 subjects with mean ages and sexes as given: Kennedy I: 39.50 ± 2.63, with 6 being female and 4 being male, Kennedy II: 39.60 ± 2.22, with 4 being female and 6 being male, Control: 38.40 ± 2.17, with 5 being female and 5 being male. The effects of dentures made by routine techniques on chewing muscles have been checked in months 1 and 3, causing the subjects to chew 3 grams of hazelnut, 3 grams of chewing gum and make a maximal squeeze of 5 seconds. More increase observed in chewing functions in Kennedy II dentures compared to the Kenndy I group in the masseter and temporalis anterior muscles on the teethless-ending side. Data obtained from these groups were low compared to the data from individuals with natural teeth. There was no difference between Kennedy I and II during maximal squeeze, while muscle activation yielded highest activation in individuals with normal teeth. 80