Torakolomber vertebra kırıklarında anterior füzyon ve enstrümentasyon ile tedavi sonuçları
The treatment of thoracolumbar vertebral fractures with anterior fusion and instrumentation
  1. Tez No: 310234
  2. Yazar: WİSSAM EL-ASSAAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalına Torakolomber Vertebra Kırığı nedeniyle başvurup tanısı konulan ve anterior füzyon ve enstrümentasyon ile cerrahi olarak tedavi edilen hastaların işlevsel ve radyolojik etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Ocak 1995 ve Ocak 2010 tarihleri arasında torakolomber vertebra kırığı nedeniyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na başvuran 38 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri yanı sıra, kırılan vertebranın seviyesi, travma tipi, cerrahiye kadar geçen süre ve komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve geç takiplerde Lokal Kifoz Açısı, Kifotik Deformite Açısı, Ön Duvar Yüksekik Kayıp Oranı, Kanal İşgal Miktarı radyolojik olarak değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası Frankel Nörolojik Performans Skalası ile değerlendirildi. Takip sonu hastaların fonksiyonel değerlendirilmesi Oswestry Skatlık İndeksi ile yapıldı.Bulgular: Hastaların 20'si erkek, 18'i kadındı. Hastaların yaş ortalaması 33.9±15 yıl idi. Ortalama takip süresi 36 ( 16-134) aydı. Kıkıkların % 68.4'ü yüksekten düşme, %18.4'ü araç içi trafik kazası, %7.9'u araç dışı trafik kazası, %5.3'ü ağır cisim altında ezilme sonucu oluşmuştur. Kırıklarda en sık %57.8'i( L1-L2), %14.8'i (T12), %14.8`i (L3)idi. Hastaların %44.7'sinde ek travma mevcuttur. Radyolojik değerlendirmede hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası lokal kifoz açısı, kifotik deformite açısı, ön duvar yükseklik kayıp oranı ve kanal işgal oranı istatiksel olarak anlamlı düzelme görüldü (
Özet (Çeviri)
Objective: Retrospective assessment of functional and radiological efficiency of patients with thoracolumbar vertebral fractures and treated with anterior fusion and instrumentation in Cukurova University Orthopaedics and Traumatology Department.Materials and Methods: 38 patients, hospitalized with the diagnosis of thoracolumbar fracture, to Cukurova University Orthopaedics and Traumatology Department, between january 1995 and january 2010. Patients were assessed according to demographic status, the fracture level, characteristics of trauma, the time passed before the surgery and post-operative complications. Respectively pre-operative, ealy post-operative and late post-operative radiological measurement of local kyphosis angle, kyphotic deformity angle, anterior body height loss, narrowing of vertebral canal was determined. Patients were assessed with Frankel neurologic performance scale. At the end of the follow-up the functional evaluation was made with Oswestry disability index.Results: 20 of patients were male and 18 were female. The mean age was 33.9±15 years. the avarage follow-up was 36 ( 16-134) months. 68,4% of fractures according to fall from high, 26,3% motor-vehicle accident and 5,3% crushing injury. The frequency of fracture levels respectively were L1-L2 (57,8 %), T12 (14,8 %) and L3 (14,8%). 44,7% of patients had additional trauma. According to the radiologic evaluation, comparison of pre-operative and post-operative, there was a significant correction of local kyphosis, kyphotic deformity, anterior body height loss and canal narrowing was obtained (