Spondilolistezisli olgularımızda cerrahi tedavi sonuçları
Surfical treatment outcomes in patients with spondylolisthesis
  1. Tez No: 141969
  2. Yazar: ESİN KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
C. ÖZET Bir vertabranın diğeri üzerinden kaymasını, spondilolistezisi gruplandırmak için üç temel sınıflama sistemi geliştirilmiştir. İkisi radyolojik görüntüye dayanırken üçüncüsü patolojinin gelişimsel kısmını ön plana çıkarır. 18 yaşından önce enderdir. Bazı ırklarda daha sık rastlanılır. Erkeklerde daha sık rastlanılır. Fakat dejeneratif tip kadınlarda daha sıktır. Bel ağrısı olan hastalarda daha fazla görülür. Etyoloji belli değildir. Tüm görüntüleme yöntemleri patoanatomiyi tanımlamada önemlidir. Spondilolistezis çok çeşitli semptomlarla birlikte geniş bir yelpazede kemik ve nörolojik patolojileri içerir. Hastalar tipik olarak bel ağrısı ve nörolojik şikayetlerden yakınır. Uygun tedaviyi belirlemek için iyi bir hikaye ve fizik muayene ile radyolojik araştırma esatir. Düşük dereceli spondilolistezislerde ilk seçenek konservatif tedavidir. Cerrahi tedavi seçenekleri pars defektinin direkt tamiri, dekompresyon, fuzyon veya bu tekniklerin kombinasyonundan oluşur. Pars tamirinin değişik teknikleri 30 yaşından genç hastalara tavsiye edilir. Tek başına dekompresyon bazı durumlarda uygun olsa da fuzyon ile dekompresyon özellikle instabilite ve bel ağrısı söz konusu ise daha standart bir tedavidir. İleri derecedeki displastik spondilolistezis cerrahi olarak tedavi edilir. L5- S1 seviyesinde uygun santral ve foraminal dekompresyon ve takibinde lumbosakral fuzyon yapılır. Spondilopitozis için L5 vertabrektomi tercih edilir.. Bu çalışmada 17 dejeneratif tip, 11 istmik tip ve 3 displastik tipteki hastanın cerrahi sonuçları incelenmiştir.22 hastaya dekompresyon, 2 hastaya 91vertabrektomi yapıldı. Tüm hastalara transpediküler vida yöntemiyle posterolateral fuzyon ve enstrumantasyon yapılmıştır.24 hastada çok iyi ve iyi sonuç alınırken 7 hastada orta dereceli sonuçlara ulaşılmıştır. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY Three basic classification schemes have been developed to categorize spondylolisthesis, slippage of one vertabra over another. Two rely on radiographic appereance and the third stresses the development aspect of pathology. It is relatively rare in individuals younger than 18 years, appears to be influenced by race and is found more frequently in males and in patients with low back pain. The etiology remains unclear. All the imaging modalities play useful roles in defining pathoanatomy. Spodylolisthesis spans a diverse spectrum of osseous and neurologic pathology with a wide range of symptoms. Patients typically report symptoms as back pain and/or neurologic symptoms. A thorough history and clinical examination along with radiographic investigations are essential to determine proper treatment. Choice of treatment for low grade spondylolisthesis is first nonsurgical treatment. Surgical options are direct repair of the pars defect, decompression, fusion or a combination of these procedures. The various techniques of pars repair are recommended only for patients younger than 30 years. Although decompression alone may be suitable in some situations, decompression with fusion is more standart, certainly when instability and low back pain exists. High grade spondylolisthesis are treated surgically and should include appropriate central and foraminal decompression at L5-S1 level, followed by lumbosacral fusion. L5 vertabrectomy is applied in spondylopitozis. This presenting study includes the surgical results of 17 degenerative, 11 isthmic and 3 dysplastic patients. We used decompression for 22 patients and 93vertabrectomy for 2 patients. We applied transpediculer screw fixation and posterolateral fusion in all patients. We have 24 excellent and good results while just have 7 fair results. 94