Ortognatik tedavide sagittal osteotomi sonrası temporomandibuler eklem ve stomatognatik sistem fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of TMJ and stomathoghathic system functions after sagittal split asteotomy in surgical-orthodontic patients
- Tez No: 141980
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YUKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Sağlam Aydınatay, B.,Ortognatik tedavide sagittal osteotomi sonrası temporomandibuler eklem ve stomatognatik sistem fonksiyonlarının değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ortodonti Doktora Tezi, Ankara, 2004. Mandibuler prognasiye sahip hastaların ortognatik tedavisinde bilateral sagittal split osteotomisi sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulama sırasında kondil konumu ve stomatognatik sistem fonksiyonlarında meydana gelen değişiklikler henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Araştırmamızda maksiller Le Fort I cerrahisiyle birlikte veya tek başına sagittal split osteotomisi uygulanmış 15 olguda cerrahiden hemen önce(T1), cerrahiden 1 ay sonra(T2) ve cerrahiden 6 ay sonra(T3) lateral sefalometrik, anteroposterior, baziller ve eklem radyografları kullanılarak kondil pozisyonundaki değişiklikler incelenmiş ve kinesiografik elektrovibratografı, elektromiyografi ve elektrognatografi kayıtları üzerinde ise stomatognatik sistemin değişen iskeletsel ilişkiye nasıl uyum sağladığı araştırılmıştır. İstatistiksel analiz Tek Yönlü Tekrarlayan Ölçümler Dizaynı, Friedman Analizi ve Bonferroni düzeltimli Wilcoxon analizi kullanılarak yapılmıştır. Mandibuler geri alma miktarı 5mm-7.8mm arasındaydı(ortalama 3.86mm;SS ± 1.2 mm). T2'den T3'e anterior mandibuler hareket miktarı 1.7mm-3.3mm arasındaydı (ortalama 1.56 mm;SS ± 0.96 mm).. İki zaman aralığında sağ ve sol kondillerin mediolateral, superior-inferior ve rotasyonel hareketleri istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>.05). Stomatognatik sistem değerlendirildiğinde çiğneme parametrelerinde T2'de bir bozulma ortaya çıktığı, T3'te ise değerlerin T1'e göre anlamlı fark göstermediği belirlendi. Çiğneme ve yutkunma patternleri ise T3'te T1'e göre normal değerlere daha fazla yaklaşmışlardı. ANAHTAR KELİMELER: Bilateral sagittal split osteotomi, temporomandibuler eklem, elektrovibratografi, elektromyografi, elektrognatografi Destekleyen Kurumlar: HÜAF 04.T07.102. 001
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Sağlam Aydmatay, B., Evaluation of TMJ and stomathognathic system functions after sagittal split osteotomy in surgical-orthodontic patients. Hacettepe University Health Sciences Institute, PhD Thesis in Orthodontics, Ankara, 2004. Bilateral sagittal split osteotomy is widely used in orthognathic treatment of mandibular prognathia patients. It is not clear how the condyle position in the temporomandibular joint and the functions of stomatognathic system changes after this operation. Our study consists of 15 patients who had sagittal split osteotomy with or without Le Fort I maxillary surgery. Lateral cephalograms as well as anteroposterior, basillary and transcranial radiographs were used to evaluate the changes in condyle position and stomatognathic system functions were evaluated evaluated using kinesiographic electrovibratography, electromyography and electrognathography records taken right before surgery (T1), 1 month after surgery (T2) and 6 months after surgery (T3). Statistical analysis was carried out using One-way repeated measures design, Friedman analysis and Wilcoxon analysis with Bonferroni correction. The amount of mandibular setback was 5mm-7,8mm (mean 3,86mm;SD ± 1.2 mm). Mandibular anterior movement from T2 to T3 was 1,7mm-3,3mm(mean 1.56 mm;SD + 0.96 mm). Mediolateral, superoinferior and rotational movements of the right and left condyles were not statistically significant (p>.05). Chewing parameters worsened at T2 but at T3, the values turnes to their original values measured at T1. Mastication and swallowing patterns were closer to normal values at T3 than at T1. KEYWORDS: Bilateral sagittal split osteotomy, temporomandibular joint, electrovibratography, electromyography, electrognathography Supported by HÜAF 04.T07.102. 001