Gelişimsel kalça çıkıklı çocukların tedavi sonrası alt ekstremite rotasyon profilleri
- Tez No: 141982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışmada gelişimsel kalça çıkıkh çocukların tedavi sonrası alt ekstremite rotasyon profil değerleri, bu değerlerin normal çocuk değerlerinden farkları ve bu farkların klinik ve radyolojik sonuçlarla ilişkisi araştırıldı. Toplam 64 hastanın 82 alt ekstremitesinde klinik olarak ayak-ilerleme açısı, fotoğrafik olarak transmalleolar aksis açısı, kalça rotasyonları ve uyluk-ayak açısı ise klinik ve fotoğrafik olarak ölçüldü. Elde edilen veriler Staheli'nin normal çocuk verileriyle karşılaştırıldı. Ayrıca klinik ve radyografik alt grupların verileri kendi aralarında ve Staheli'nin normal çocuk verileriyle karşılaştırıldı. Sonuçların değerlendirilmesinde Student-t testi ve Oneway Aııova testi kullanıldı. Yürüme sonrası tedavi edilen gelişimsel kalça çıkıkh çocukların alt ekstremite rotasyon profillerinin normal çocuklardan farklı olmadığı, ancak McKay tip III ve IV olguların kalça iç ve dış rotasyonlarının normal çocuklardan ve McKay tip I ve tip II olgulardan daha düşük olduğu gözlendi. 32
Özet (Çeviri)
.. ingilizce özet In this study, the lower-extremity rotation profile values were investigated at children with developmental dislocation of hip after treatment. Besides the difference of these values with normal children, and the relation of these differences with the clinical and radiological results were researched. In 82 lower extremity of totally 64 patients, the foot-progression angle was measured clinically, transrnalleolar axis was measured photographically, and hip rotations and thigh-foot angle were measured both clinically and photographically. The measurements obtained were compared with the normal child data of Staheli. In addition, the data related to the clinical and radiographic sub-groups were weighed the differences between each other as and also between the normal children data of Staheli. Student-t test and Oneway Anova test were used in the assessment of the results. We observed that the lower extremity rotation profile values of children with developmental dislocation of hip treated after walking was not different from the normal ones; on the other hand, it was noted that the internal and external hip rotation of McKay type III and IV lower than the ones at the normal child and also than the cases of McKay type I and II. 33