Çocuk olekranon kırıklarının cerrahi tedavi sonuçları (sütür ile gergi bandı tekniği)
  1. Tez No: 141983
  2. Yazar: CUMA KAYAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SUBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ekim 1999- Ocak 2004 tarihleri arasında operasyona alınan Olekranon kırıklı 15 hastanın sonuçlan literatür ışığında irdelendi. Hastalarımızın 13 tanesi (%86,6) erkek, 2'si (%13,3) kız idi. On olgunun (%66,6) sol, 5 olgunun (%33,3) sağ dirsekleri etkilenmiştir. Olgularımızın yaş ortalaması 8.8 olarak (en küçüğü 4- en büyüğü 14 yaşında). Etyolojik açıdan bakıldığında; 10 olgumuz (%66.6) basit düşme, yüksekten düşme 4 olgu (%26.6), araç içi trafik kazası 1 (%6.6) sonucu kliniğimize başvurmuşlardı. Onbeş hastanın 7(%46.6) ek patolojileri mevcuttu. Bu hastaların 4 tanesinde (%26.6) aynı tarafta dirsek çevresi ek yaralanmaları bulunmaktaydı. 11 olgunun (%73.3) 2 mm olan ve cerrahi gerektiren eklem içi kırıkları vardı. 4 olgumuz (%26.6) cerrahi açıdan sınırda olgulardı. Dirsek çevresi ek yaralanmaları ve ek patolojileri nedeniyle operasyona alındılar. Tüm hastalarımıza Kirchner teli ve gergi bandı (Traction Absorbtion Wiring) uygulandı. Implantların çıkarılmasını gerektirmeyecek şekilde, yeni bir cerrahi teknik uygulandı. Tüm olgularımızda kaynama zamanında görüldü. Holdsworth-Mossad puanlama sistemine göre olgularımız değerlendirildi. On bir hastamız (%73.3) 14 puan ve üzeri (çok iyi-mükemmel), 4 tanesi (%26.6) 11-14 puan alarak iyi olarak değerlendirilmiştir. Hiçbir olgumuzda 11 puan ve altı (kötü) sonuç yoktu. Bizim uyguladığımız yöntem Weber gergi bandının modifiye şeklidir. Kırık iyileşmesinden sonra implant çıkarılması için ek bir cerrahi girişim gerektirmemesi en önemli avantaj olup, kırık sağaltımı konusunda en az Weber gergi bandı kadar etkili olduğu kanısındayız. 69
Özet (Çeviri)
ingilizce özet Based on the related literature, the results of 15 patients with Olecranon fractures operated on in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Dicle University, Medical Faculty between October 1999 and January 2004 were examined. 13 of the patients (86.6%) were male, while two of them (13.3%) were female. 10 of the cases (66.6%) had fractures in the left elbow and 5 of them (33.3%) on the right. The average age of the patients was 8.8 (the youngest was 4 and the oldest was 14 years old). Etiologically, 10 of the cases (66.6%) applied to our clinic as a result of ordinary falling, 4 cases (26.6%) because of falling from a high place, and 1 of them due to in-car traffic accident. 15 of the cases (46.6%) had additional pathologies. In 4 of these cases (26.6%), additional injuries around the elbow were observed. 11 of the patients (73.3%) had fractures of 2mm inside the joints requiring surgery. 4 of the cases (26.6%) were surgically on a critical condition. Owing to the additional injuries around the ankle and the additional pathologies, they were operated on. All of the patients were treated with Kirchner wire and Traction Absorption Wiring. A new technique which did not require the extraction of the implants was utilized. In all the cases, knitting was observed to take place at the expected time. The cases were evaluated based on the Holdsworth-Mossad grading system. 11 of the patients (73.3%) were assigned a grade of 14 and above (very good-excellent) and 4 of them (26.6%) were graded 11-14 (good). No patient got a grade of 1 1 and under (poor). The technique we applied is the modified form of the Weber Traction Absorption Wiring. The most important advantage of this new technique is that it does not require an extra operation for the extraction of the implant after the full recovery of the fracture, and we believe that it is as effective as the Weber Traction Absorption Wiring in the treatment of fractures. 70