Hiper ve hipotiroidili hastalarda homosistein,s-adenozilmetiyonin ve antioksidan düzeyleri
Levels of homocystein,s-adenosylmethionine and antioxidants in patients with hyper and hypothyroidi
  1. Tez No: 141987
  2. Yazar: HAMİT HAKAN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ZUHAL UMUDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Kliniğinde teşhis konulup henüz tedavi başlamamış gönüllü 22 hipotiroidili (12 erkek,10 kadın), 30 hipertiroidili (10 erkek, 20 kadın) hasta ve 15 sağlıklı (8 erkek, 7 kadın, hiçbir sistemik ve patolojik rahatsızlığı olmayan) kişi üzerinde gerçekleştirildi. Bu hasta ve kontrol gruplarında plazma homosistein (Hey), S- adenozilmetiyonin (SAM) ve serum malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSHPx) ve nitrik oksit (NO), seviyeleri tespit edilerek aralarındaki ilişki incelendi. Hipertiroidili hasta grubunda ortalama plazma Hey düzeyi, (X ± SD; 8.4 ± 1.9 umol/L) kontrol grubuyla karşılaştırıldığında (9.1±2.8 umol/L) daha düşük olduğu tespit edildi ama bu istatistiksel olarak anlamsızdı. Aynı hasta grubunda ölçülen ortalama SAM düzeylerinin (150.6 ± 29.6 nmol/L) kontrol grubuna kıyasla (187.1 ± 20.8 nmol/L) daha düşük olduğu gözlendi (p0.05), hipotiroidili grup (17.2±8.7 U/mL) arasmdaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (pO.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY LEVELS OF HOMOCYSTEIN, S-ADENOSYLMETHIONINE AND ANTIOXIDANTS IN PATIENTS WITH HYPER- AND HYPOTHYROIDISM This study was carried out in 22 newly diagnosed hypothyroid (12 men, 10 women) and 30 newly diagnosed hyperthyroidism (10 men, 20 women) patients from the Endocrinology Department of Atatürk University Yakutiye Research Hospital. Fifteen similary age- and sex-matched healthy volunteers (8 men and 7 women) were taken as control group. In these patient and control groups, plasma homocystein (Hey), S- adenosylmethionine (SAM), serum malondialdehyde (MDA) and nitic oxide (NO) levels, superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSHPx) activities were determined and the relations of these parameters were investigated. In the patients with hyperthroidism the mean plasma Hey levels (X ± SD; 8.4 ± 1.9 umol/L) was lower than those of the control group (9.1±2.8 umol/L), but this was statistically insignificant.