Kliniğimizde salter innominate asteotomisi ile tedavi edilen gelişimsel kalça displazilerinin uzun dönem sonuçları
- Tez No: 142026
- Danışmanlar: NACİ EZİRMİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Ocak 1983 - Nisan 2003 yılları arasında gelişimsel kalça displazisi (GKD) nedeni ile açık redüksiyon ve Salter innominate osteotomisi uygulanan; 179'u (% 83.6) kız, 35 'i (% 16.3) erkek olmak üzere toplam 214 hastanın 273 kalçası klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Olguların operasyon yaşı ortalama 29.9 (18 - 120) ay, takip süresi ise ortalama 81.8 (7 - 225) ay idi. Olgular operasyon yaş gruplarına göre; 18-24 ay, 25 - 36 ay ve 36 ay üstü olmak üzere üç gruba, takip sürelerine göre ise 1 yıldan az, 1 - 5 yıl, 6 - 10 yıl ve 10 yıl üstü olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Klinik ve radyolojik sonuçlarının operasyon yaşı ve takip süreleri ile ilişkisi araştırıldı. McKay' m değerlendirme kriterlerine göre yapılan klinik değerlendirmede çok iyi ve iyi sonuç oranı % 87.5, Severin' in değerlendirme kriterlerine göre yapılan radyolojik değerlendirmede ise çok iyi ve iyi sonuç oranı % 85.7 olarak bulundu. Klinik ve radyolojik sonuçların operasyon yaş gruplarına göre dağılımında grup l'de; klinik % 93.4, radyolojik % 92.1, grup 2'de; klinik % 86.9, radyolojik % 84, grup 3'te; klinik % 70.5, radyolojik % 68, takip sürelerine göre dağılımında ise grup l'de; klinik % 94.1, radyolojik % 94.1, grup 2'de; klinik % 88.1, radyolojik % 88.1, grup 3'te; klinik % 87.8, radyolojik % 86.8, grup 4'de; klinik % 84.3, radyolojik % 78.1 oranında çok iyi ve iyi sonuç bulundu. Klinik ve radyolojik sonuçların operasyon yaş gruplarına göre dağılımında operasyon yaşının yükselmesi ile gruplardaki çok iyi ve iyi sonuç oranının azalması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Preoperatif ve son kontrolde ölçülen asetabular indeks, merkez kenar, Sharp ve kollo diafızer açıları karşılaştırıldı, innominate osteotomi ve açık redüksiyon sonrası asetabular indeksde 17.6°, merkez kenar açısında 30.2°, kollo diafızer açıda 6° ve Sharp açısında 13° ortalama düzelme gözlendi. Postoperatif dönemde; 64 (% 23.4) kalçada avasküler nekroz, 17 (% 6.2) kalçada redislokasyon veya resubluksasyon, 8 (% 3.7) hastada femur fraktürü, 7 (% 2.5) hastada yüzeyel veya derin enfeksiyon ve 1 (% 0.3) hastada greft kayması olmak üzere toplam 97 komplikasyon tespit edildi. Açık redüksiyon ve innominate osteotomi sonrası en sıkVII karşılaşılan komplikasyon olan avasküler nekroz; Kalamchi ve McEwen kriterlerine göre değerlendirdi ve 35 (% 54.6) kalçada tip I, 14 (% 21.8) kalçada tip II, 7 (% 10.9) kalçada tip III, 7 (% 10.9) kalçada tip IV olmak üzere toplam 64 (% 23.4) kalçada avasküler nekroz sekeli tespit edildi.
Özet (Çeviri)
vııı SUMMARY Two hundred and seventy- three hips of 214 patients [179 (%83.6) females and 35 (%"16.3) males] who underwent open reduction and Salter's innominate osteotomy due to developmental dysplasia of the hip in the Department of Orthopedics and Traumatology, Atatürk University Medical Faculty between January 1983 and April 2003 were clinically and radiologically evaluated. The avarege age of the patients at the time of surgery was 29.9 (18 - 120) months and the mean follow up period was 81.8 (7 - 225) months. The cases were divided into 3 groups in terms of age at the time of surgey as 18 - 24 months, 25 - 36 months and over 36 months and into 4 groups in term of follow up period as lower than 1 year, 1 - 5 years, 6-10 years and over 10 years. According to clinical assesment on McKay's criteria, the percantage of excellent and good result was found as 87.5%, and according to radiologic assessment on Severin's criteria this ratio was 85.7%, In the distribution of the clinical and radiological results according to age groups at the time of surgery; clinical (93.4%) and radiological (92.1%) excellent and good results in group I, clinical (86.9%>) and radiological (84%) excellent and good results in group II, clinical (70.5%) and radiological (68%) excellent and good results in group III,also in the evaluation of the results according to follow up periods, clinical and radiological excellent and good results in grupl (for both 94.1%), clinical and radiological excellent and good results in grupll (for both 88.1%), clinical (87.8%) and radiological (86.8%) excellent and good results in grupIII, clinical (84.3%o) and radiological (78.1%) excellent and good results in grup IV, were found. These results showed that as the age at the time of surgery increased, the rate of excellent and good results were significanty decreased (p0.05). Acetabular index angles, center-edge angles of Wiberg and femoral neek-shaft angles were measured the preoperative and last follow up periods and were compared. A 17.6° improvement in acetabular index, 30.2° improvement in center-edge angle, 6° improvement femoral neek-shaft angles and 13° improvement in sharp angle were observed after inniminate osteotomy and open reduction.IX In the postoperative period, a total of 97 complications [64 (23.4%) hips with avascular necrosis, 17 (6.2%) hips withs redislocation or resub luxation, 8 (3.7%) femur fracture cases, 7 (2.5%) superficial or deep infection cases and 1 (0.3%) graft shifting case] were detected. Avascular necrosis, the mostly seen complication after innominate osteotomy and open reduction, was evaluated according to Kalamchi and McEven criteria and a total of 64(23. 4%) seguela of avascular necrosis type I at 35 (54.6%), type II at 14 (21.8%), type III at 7 (10.9%) and type IV at 7 (10.9%) hips were determinedt.