Türk kamu yönetiminde denetim: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu örneği
Audit in Turkish public administratıon-example of the General Directorate of Youth And Sport Review Committee
  1. Tez No: 142048
  2. Yazar: ERKAN ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
92 ÖZET Yapılan çalışmanın amacı, Türk Kamu Yönetim sistemi hakkında genel bilgiler vererek, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu faaliyetlerini değerlendirmek, denetim sisteminin aksayan ve etkinliğini olumsuz etkileyen faktörleri belirlemek, farklı kıdem gruplarındaki denetim elemanlarının görüşlerini alarak, elde edilen bilgiler ışığında öneriler geliştirmektir. Araştırmada tarama modeli uygulanmış, probleme ilişkin genel bilgiler ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde toplanarak değerlendirilmiş, böylelikle konu hakkında kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Bununla birlikte, araştırma konusuna yönelik bir anket uygulanmış ve elde edilen veriler ışığında araştırmanın problemine yönelik çözüm aranmıştır. Araştırmamızda çalışma evrenini Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı bünyesinde çalışan denetim elemanları (Müfettişler) oluşturmuştur. Teftiş Kurulu Başkanlığı bünyesinde mevcut 48 denetim elemanı olmasına rağmen, yurt çapında yürütülmekte olan denetim çalışmaları nedeniyle, kendilerine ulaşılabilen 38 tanesi ankete katılmış ve bunların tamamı sorulan cevaplamıştır. Denetimde etkinliği olumsuz etkileyen faktörlerin araştırılması ve denetim elemanlarının kıdem durumlarına göre değerlendirilmesine yönelik çalışmamızda veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan anket kullamlmıştır. Verilerin, ankete katılan denetim elemanlarının kıdem durumlarına göre değerlendirilmesini teminen, denetim elemanları 3 farklı kıdem grubuna ayrılmıştır. Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş ve Başmüfettişler şeklinde yapılabilecek kıdem smıflandırılması, kurulda görev yapan Müfettiş Yardımcısı bulunmaması nedeniyle 0-5 yıl, 6-10 yıl, 11 ve üstü yıl hizmet süresine sahip denetim elemanları şeklinde yapılmıştır. Bu şekilde, farklı hizmet sürelerine sahip, aralarında tecrübe farkı olan denetim elemanlarının görüşlerinin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi sağlanmıştır. Anket hazırlanırken konuyla ilgili uzmanların görüş ve önerileri de değerlendirilmiştir. Öncelikle 10 kişilik ön gruba uygulanan anket, gözden geçirilerek son haliyle bütün gruba uygulanmıştır. Anketler, araştırmacı tarafından dağıtılmış ve geri toplanmıştır. Anket verilen 38 denetim elemanının tamamı anket sorularım cevaplamış ve bunlar değerlendirmeye alınmıştır. Anketlerin tamamının istenen şekilde düzenlendiği görülmüş ve tamamı dikkate alınmak suretiyle istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler, yukarıda açıklanan 3 farklı kıdem grubuna göre değerlendirildiği gibi, ayrıca total olarak ta değerlendirme yapılmışta.93 Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS paket programından yararlanılmış ve cevapların değerlendirilmesi çapraz sıklık çizelgeleri, frekanslar, yüzdeler ve cevaplardan elde edilen grafikler yardımıyla yapılmıştır. Araştırmamız neticesinde elde edilen veriler ışığında, denetimin etkinliği konusunda sistemden kaynaklanan bazı sorunların olduğu, denetimde etkinliği ve beklenen amaçlan sağlamak için yönetimin desteğinin gerektiği, denetimin bağımsızlığım sağlayacak bazı düzenlemeler yapılmasının ve performansa dayalı bir sistem oluşturulmasınm yararlı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
94 SUMMARY The aim of this study are,while giving general information about the Turkish Public Administration System, to evaluate the activities of Youth and Sports General Directorate Department Of Rewiev Committee, to determine the negative factors which affects the inspection system, to take the views of the inspection staff and to develop suggestions according to the informations acquired. During research scanning model is applied. General information about the problem is gathered and evaluated from the scanning of the relevant literature and so a conceptual framework about the subject is established. The study universe of the research is formed by the audit staff (inspectors) of the Youth and Sports General Directorate. Despite there are 48 audit staffs in the Department of Review Committee, the inquiry was applied to 38 of them, because'1 of supervision studies, which are carried out throughout the country and all of them had answered to the questions. In our study to research the factors, which affect the efficiency negatively during the supervision and to assess the audit staffs in accordance with their seniority, the inquiry, which was issued by the researcher, has been used as the data collection tool. The supervisors were grouped under 3 different groups in order to assess the supervisors, who join to the inquiry, in accordance with their seniority. The seniority classification such as the Deputy of Supervisor, Supervisor and Chief Supervisors was performed as the audit staffs, who have the 0-5 years, 6-10 years, 11 years and over service periods, since there was not any Deputy of Supervisor, who is charged in the Review Committee. By this way, it was provided the comparison and assessment of the opinions of the audit staffs, who have the different service periods and there is a difference in respect of experience. While the inquiry was prepared, the opinions and recommendations of the experts on the subject were considered. Firstly, the inquiry, which was applied to the group with 10 persons, has been applied to entire group by the last version as revising it. The inquiries were distributed and recollected by the researcher. All 38 audit staffs, whom the inquiry was applied, answered to the questions and those were assessed. It was observed that all inquires were arranged as being desired and were subjected to the statistical procedures by considering all of them. As the obtained data was assessed according to the above-mentioned 3 seniority groups, the total assessment was also executed.95 Inquiries are distributed and gathered by the researcher himself. All the inquiries, distributed to the existing 38 inspectors, are evaluated. SPSS packaged software is used during the evaluation of the data. Cross tables, frequencies, percentages and graphics are used to evalute the answers. It can be said that, according to the information acquired from the research, some problems about the efficiency of the inspection emerges from the system, support of management is needed to achieve efficiency and expected aims in the inspection, some arrangements have to be done in order to provide independence to the inspection and creating a system based on performance would be useful.