Serbest eczacılık yönünden hiperlipidemi teşhisli hastaların değerlendirilmesi
Searching of hyperlipidemia diagnosed patients in the view of pharmacy pharmasists
  1. Tez No: 142049
  2. Yazar: MAHMUT ÖZHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. BOLKAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
-200- VLÖZET Çorum ili Osmancık ilçesinde, Özel Osmancık Polikliniğinde hiperlipidemi teşhisi konulmuş ve ilaç tedavisine başlanmış hastalar alınmıştır. Hastalardan 3 grup teşkil edilmiş olup; 1. grup Atorvastatin, 2. grup Pravastatin, 3. grup Simvastatin tedavisi almıştır. Her grupta yer alan hastaların tedavi öncesinde, ilaç tedavisinin 1. ayının sonunda ve ilaç tedavisinin 2. ayının sonunda alınan açlık kan örneklerinde total kolesterol, trigliserit, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol değerleri tayin edilmiştir. Hastalar tedavi periyodunda günde 10 mg'lık dozlarda ilaç almışlardır. Tayin edilen lipid parametreleri üzerinde istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre her 3 statin'in de lipit parametreleri üzerinde etkili olduğu, hiperlipidemik şahıslarda kısa süre içinde olumlu yanıt verdiği bulunmuştur. Eczaneden ilaç almak üzere gelen hastalara uygulanan anket sonucunda elde edilen bulgulara göre, hastaların kan tahlili yaptırma sıklığı, %39,58 ile düzenli yaptırmayanlar olarak en yüksek orandadır. 3-6 ay arasında yaptıranlann oranı % 29,17'dir. Son 6 aylık sürede tahlil yaptıranların % 35,29'unun kolesterol değerleri yüksektir (251- 300 mg/dl). Bireylerin kan lipidlerini yükselten durumlar ile ilgili düşünceleri arasında dengesiz beslenme, kilo alma ve üzüntü/stres önde gelmektedir. İlacımı düzenli kullananların oranı %75'dir. İlacın temininde zorluk çekilmediği (% 77,08) ve ilacım yararlı olduğu (% 72,92) anlaşılmaktadır. Hastaların dozaj bilgilerine sahip olduğu, ilacın alınma zamanını ve şeklini bildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
201- VH.SUMMARY Patients diagnosed hyperlipidemia and had medicine therapy in Özel Osmancık Policlinic have been taken in Çorum, Osmancık district. Three groups have been occured in the patients; 1. group has taken Atorvastatin, 2. group has taken Pravastatin, 3. group has taken Simvastatin therapy. Total cholesterol, triglyceride, HDL-cholesterol and LDL-cholesterol values determined on the starvation blood samples of patients in each group. Patients have taken 10 mg doses medicine in the therapy period. Statistical evaluations have been made on the determined lipid parameters. According to the results, it is understood that each three statins are effective on lipid parameters, give positive reaction on hyperlipidemic patients in a short periot of time. According to the questionnaire results that have been polled on the patients who came to the pharmacy to take medicine, irregular determination of blood values is the highest rate (%39,58 ) as blood determination frequency. The percentage of patients who had determined blood values between 3-6 months is % 29,17. Cholesterol values of patients who had determined blood values in last 6 months is high (251-300 mg/dl). The irregular feeding, putting on weight and sadness/stress is the most important idea between the thought of individuals about the increasing situations of blood lipids. The rate of regular medicine users is % 75.lt is understood that there is no difficulty of providing medicine (% 77,08) and the medicine is useful (% 77,92). It is determined that the patients have the knowladge of dosage and the way of taking and the time.