Türk şaraplarındaki resveratrol miktarının HPLC ile tayin edilmesi
Quantitative analysis of resveratrol in Turkish wines by using HPLC method
- Tez No: 142054
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
84 VI. ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de üretilen, en çok bilinen 16 çeşit kırmızı ve 2 çeşit beyaz şarap, bileşimlerinde bulunan trans-resveratrol miktarları yönünden araştırılmıştır. Bunun için şaraplar HPLC tekniği ile analiz edildi. Bu amaçla Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Ankara Test ve Analiz Laboratuarı'nda bulunan Agillent 1100 series Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi, ACE 5 Cıs kolon, hareketli faz olarak akış hızı 0,5 ml/dk olan [ O.OluM asetik asit + %0,2'lik formik asit ] / metanol (50:50) karışımının izokratik olarak kullanıldığı sistemde, 310 nm dalga boyunda UV dedektör kullanılarak resveratrol miktarları hesaplandı. Şaraplarda bulunan resveratrol miktarları; Pamukkale'nin 2002 mahsulü Öküzgözü ve yine Pamukkale'nin 2003 mahsulü Cabernet Sauvignon şaraplarında 0.244 mg/l, Doluca'nın Kav 2002 mahsulü Boğazkere- Öküzgözü şarabında 0.237 mg/l, Pamukkale'nin 2003 mahsulü Kalecik Karası şarabında 0.184 mg/l, Kavaklıdere'nin 2003 mahsulü Cabernet Sauvignon şarabında 0.183 mg/l, Kavaklıdere'nin Narince 2001 mahsulü şarabında ( beyaz) ve Doluca'nın Safir 2002 mahsulü şarabında (beyaz)
Özet (Çeviri)
85 VII. SUMMARY In this study, 16 types of red and 2 types of white wines, all of which are well known and manufactuered in Turkey, have been examined by their trans-resveratrol content. An HPLC method was used in analysis of these wines. In intent of this, the resveratrol amounts were calculated by using a UV detector at 310 nm of wave length in a system where Agillent 1100 series High Performance Liquid Chromotography, in which an AGE Cis column and an isocratic mixture of O.Olum [ acetic acid + %0,2'lik formic acid ] / methanol (50:50) with a flow rate of 0.5 ml/min. as the mobile phase was used. Resveratrol contents of the wines were analysed as follows: in Öküzgözü of Pamukkale manufactured in 2002, and again, Cabernet Sauvignon of Pamukkale manufactured in 2003 as 0.244 mg/l, in Boğazkere- Öküzgözü of Doluca manufactured in Kav 2002 as 0.237 mg/l, in Kalecik Karası of Pamukkale manufactured in 2003 as 0.184 mg/l, in Cabernet Sauvignon of Kavaklıdere manufactured in 2003 as 0.183 mg/l, in white wine of Kavaklıdere manufactured in Narince 2001 and in Safir of Doluca manufactured in 2002 as