Büyükşehir belediyelerindeki rekreasyonel etkinlikler (Ankara Büyükşehir Belediyesi,Hanımlar Lokali örneği)
Recreational activities in municipalities(Ankara Municipalities Ladies Clup sample)
- Tez No: 142053
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Büyükşehir belediyelerindeki rekreasyonel faaliyetleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği ışığında değerlendirerek, hanımlar lokali üyelerinin düşünceleri ışığında öneriler geliştirmektir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca, araştırma ile ilgili bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı hanım lokallerindeki üyeler oluşturmaktadır. Örneklemini ise hanım lokallerinden, Şafaktepe Hanımlar lokalindeki üyelerden tesadüfi yöntemle seçilmiş 1 74 hanımlar lokali üyesi oluşturmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans dağılımları çıkarılmış rdından hanımlar lokali üyelerinin görüşleri ile bazı değişkenler arasında anlamlı farklılıklar aranmıştır. Veriler çapraz karşılaştırma ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile karşılaştırmalı olarak incelendikten sonra elde edilen sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır. Sonuç olarak, üyelere ayrılan aktivite saatlerinin arttırılması, amatör sporlara destek verilmesi gerektiği ve rekreatif faaliyetlerin tüm yaş, meslek ve cinsiyet gruplarının dikkate alınarak planlanması gerektiği söylenebilir. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to examine Capital Municipalities recreational facilities in Ankara Capital Municipality ladies club. Existing knowledge regarding to main problem of study has given, in a systematic way after, it has been searched and collected from literature. Besides, a questionnaire applied and solutions for the problem of study have been looked for in data obtained from this questionnaire. The scope of the study was formed with the members of ladies club which are afflied to Ankara Capital Municipality and the sample has included 174 ladies club members who had been chosen randomly from the Şafaktepe ladies club. Frequency, percentage and mean scores have been formed on tables before searching for significiant differences between opinions and some variables. After analysing the data with crosstab and One Way ANOVA analyses in SPSS 10.0 statistical Package Program, results have been evaluated. As a result, it has been determined that the time which isseperate for the members for recreational activity time was increase, support the amateur sports and planning the recreational activities have to consider age, occupation and sex. 59