Endotoksemide lökosit fonksiyonlarının incelenmesi ve taurinin etkisi
The effect of taurine on leukocyte function in endotoxemia
  1. Tez No: 142057
  2. Yazar: MURAT EKREMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
?43 6.ÖZET Bu çalışmada kobaylara 4mg/kg dozda endotoksin (E.coli 01 1 1:B4) i.p. olarak verildi. Endotoksin uygulamasından 6 saat sonra 10 mi kan alınarak lökosit fonksiyonları incelendi. Yine taurinin inflamasyondaki etkisini araştırmak amacıyla endotoksinle birlikte 300mg/kg dozda taurin i.p. olarak uygulandı ve 6 saat sonra 10 mi kan alınarak lökosit fonksiyonları incelendi. Bu amaçla izole edilen PMN lökositlerde 02 " radikalinin oluşumundan sorumlu olan NADPH oksidaz ve Ksantin oksidaz aktiviteleri ile NADPH oksidaz için substrst üreten ve heksozmonofosfat yolunun ilk enzimi olan Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim aktivitesi ölçüldü. Endotoksin verdikten sonra PMN lökosit Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz aktivitesi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede azaldı.
Özet (Çeviri)
-44- 7.SUMMARY In this study, 4mg/kg doses of endotoxin (E.coli 0111 :B4) were injected into the subjects as i.p. After 6 hours following the endotoxin injection, 10 ml blood was taken and leukocyte functions were examined. Together with endotoxin, 300mg/kg doses of taurine was administered as i.p. in order to investigate the effect of taurine on the inflamation and again after 6 hours leukocyte functions were examined, taking 10 ml blood. NADPH oxidase and Xanthine oxidase activities which are responsible for the formation of 02~ radical in the leukocytes which were isolated for this purpose and the activity of Glucose-6-phosphate dehydrogenase enzyme which produces substrate for NADPH oxidase and the first enzyme of the heksozmonophosphate shunt were measured. After the endotoxin was given, the activity of PMN leukocyte Glucose-6-phosphate dehydrogenase reduced significantly when compared to the control group.