Ankara'daki ticari ıhlamur örneklerinin kalite kontrolleri üzerinde araştırmalar
Quality control studies of commercial lime flowers sold in Ankara
  1. Tez No: 142058
  2. Yazar: GÖNÜL EMİRDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
-79- OZET Bu çalışmada Ankara'da satılan ticari ıhlamur örneklerinin kalite kontrolleri yapılmıştır ve kontrol için 2005 Avrupa Farmakopesi esas alınmıştır. Bu amaçla Ankara'nın çeşitli bölgelerinden 10 adet ıhlamur örneği (brakteli çiçek durumları) satın alındı. Ihlamur örneklerinden ancak 6 adedinin kaynağı satıcılardan öğrenildi. Örnekler önce makroskobik olarak incelendi. Çiçek durumundaki çiçek sayısı, sepal, petal boyları, brakte boyları ölçüldü, renk ve görünüm olarak da kontrol edildi. Çiçek ve brakteleri ayrıldıktan sonra mikroskobik analizi yapıldı. İnce tabaka kromatografisi ile analizinde hiperozit ve rutin standart olarak kullanıldı. Daha sonra ıhlamur örneklerinde yabancı madde, kurutmada kayıp ve total kül miktarları tayin edildi. Örneklerin dördünde makroskobik olarak; staminodyum ve mikroskobik olarak da; braktelerde yıldız tüyler tespit edildi. Bu örnekler T. tomentosa(T.argentea)'yaa\tt\rve farmakope tarafından ofisinal kabul edilmemektedir. Diğer 6 örnek ise farmakopeye uygundur. Örneklerin içinde yaprak bulunan 3 örneğin T.rubra olduğu tespit edilmiştir. İnce tabaka kromatografisi analizinde, örneklerin flavonoit bileşimleri birbirine benzemektedir. T.tomentosa'ya ait örneklerin 2 sinde lekeler daha az belirgindir.-80- Ihlamur örneklerinin 4 ünde gözle görülen böcek, taş, çekirdek kabuğu, odun parçası, yaprak ve benzeri yabancı maddeler belirlendi. 3 örnekte yabancı madde miktarı %2'nin üzerinde tespit edilmiştir. Bu oran Avrupa Farmakopesine uygun değildir. Bunlardan 1 örnek, T.rubra'ya aittir. Tüm örneklerdeki kurutmada kayıp ve total kül miktarı Avrupa Farmakopesine uygun bulunmuştur. Sonuç olarak, analizi yapılan örneklerin ancak % 40'ı Avrupa Farmakopesine (2005) uygun bulunmuştur. İlaveten Avrupa Farmakopesi, ıhlamurun ışıktan korunarak saklanması gerektiğini belirtmektedir. Bizim örneklerimizin %50 si saklama koşullarına uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-81- SUMMARY In this study, the quality control studies of commercial lime flowers, sold in Ankara, were performed according to European Pharmacopoeia(2005). For this purpose, ten linden samples were purchased from various regions of A nkara. The origin of six of the ten linden samples' were told us by the sellers. Firstly, samples were examined macroscopically. Number of flowers at the inflorescence, the length of sepals, petals and bracts were measured and besides, colors and appearance of samples were controlled. Bractes and flowers were separeted and than microscopic observation were carried on samples. The analysis of thin layer chromatography, hyperoside and rutin were used as standards. After that, foreign matter, loss on drying and total ash amount experiments were carried out on linden samples. In four of the samples, staminodium was observed macroscopically and stellate hairs in bracts microscopically. Those samples belongs to T. tomentosa and it is not accepted as officinal by the European Pharmacopoeia.-82- Other six samples comply with the requirements of the European Pharmacopoeia. The three sample which includes leaves were identified as T. rubra. In TLC analysis, the flavonoit composition of the samples were seemed to be similar. The zones in two samples of T. tomentosa were less significant. In fourth of linden samples; insects, stones, leaves, seed coat like foreign matters were observed. In three of the samples, the amount of foreign matter was more than 2%. This amount is not approved by the European Pharmacopoeia (2005). One of these three samples, belongs to T. rubra. In all samples, loss on drying and total ash amount complies with the requirements of the Pharmacopoeia. In this study the results we have found for 40% of the samples are in harmony with the values that are given in European Pharmacopoeia (2005). According to European Pharmacopoeia, lime flowers must be stored in dark to protect from light. %50 of our samples are in harmony with store condition.