Silahlı Kuvvetler Spor Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda uygulanan 'temel ve savaş beden eğitimi' kurs programının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkilerinin araştırılması
A research of basic and war physical training conducted at Turkish Armed Forces Sports School on the participants'physical and physiological parameters
  1. Tez No: 142056
  2. Yazar: MURAT DURUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
-89- OZET Bu araştırmanın amacı; Silahlı Kuvvetler Spor Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında altı hafta süreyle ve haftada beş gün olarak uygulanmakta olan Temel Beden Eğitimi ve Savaş Beden Eğitimi kurs programının kursiyerlerin fiziksel ve fizyolojik parametrelerine olan etkilerinin kan yağları analizleri de dikkate alınarak belirlenmesidir. Yapılan araştırmaya Kuvvetlerce (Kara, Deniz, Hava) ve Jandarma Genel Komutanlığınca kursa gönderilen, değişik sınıflardan ve kurs kapsamı nedeniyle genç rütbede personelden (Teğmen, Üsteğmen ve Yüzbaşı Rütbesinde) oluşmuş 32 denek katılmış ve kontrol grubu kullanılmamıştır. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik ölçümleri GATA Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı ile koordineli olarak GATA Biyokimya laboratuarı ve Silahlı Kuvvetler Spor Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Test Merkezi olanaklarıyla yapılmıştır. İstatistiksel işlemler SPSS - 10 Paket programıyla yapılmıştır. Deneklerin kurs programı öncesi ve sonrası gelişim farklıklarının tespiti için, grupların test sonuçlarının aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmış, normal dağılım gösteren değerler t-testi (iki eş arasındaki farkın anlamlılık testi - Paired Samples Test ) ile normal dağılım göstermeyen değerler ise Wilcoxon Testi ile ölçülmüştür. Uygulanan kurs programı sonucunda, deneklerin total kolesterol, LDL- Kolesterol değerlerinde anlamlı azalmalar tespit edilmiş (p0,05). Deneklerin ayrıca kurs programı sonucunda vücut ağırlıkları, vücut yağ yüzdeleri, sağ-sol el pençe kuvvetleri ve bacak sırt kuvvetlerin de anlamlı değişiklikler belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
-91- ABSTRACT The purpose of this study is to assess the effects of a 6 week (5 days a week) Basic and War Physical Training conducted at Turkish Armed Forces Sports School on the participants' physical and physiological parameters, considering the blood lipids analysis. The experiment group consists of 32 participants, all junior level ranks (Second lieutenant-Captain), belonging to different branches of Army, Navy, Air Forces and General Command of Gendarmerie. There is no control group in this study. Participants' physical and physiological parameters were meausered in Gülhane Military Medical School labs and Turkish Armed Forces Sports School Testing Office in coordination with Gülhane Military Medical School Sports Medicine Department. Statistical analysis were assessed by SPSS- 10. In order to find out the pre- training and post-training differences, the mean and standard deviation of group's test results were calculated, t-test (Paired Sample Test) and Wilcoxon Test were used for assessment. As a result of the training, a significant change was detected on participants' total cholesterol, LDL-Cholesterol values (p0,05).