Baş-boyun kanserli hastalarda bazal ve radyasyonla indüklenmiş DNA hasarının mikroçekirdek yöntemi ile araştırılması
Basal and radiation induced DNA damage in head and neck cancer patients studied with the micronucleus assay
  1. Tez No: 142065
  2. Yazar: ERDEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
- 114 VI. ÖZET Mikroçekirdek yöntemi, DNA hasarının bir göstergesi olarak kullanılabildiği gibi, herhangi bir mutajenle indüklenmiş hasarın tespiti ile yöntemin, bireylerdeki tamir etkinliğini hakkında fikir verdiği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, lenfositlerde mikroçekirdek ve radyasyon-indüklenmiş mikroçekirdek yöntemleri ile baş-boyun kanserli ve sağlıklı bireylerde DNA hasarı ve tamiri etkinliklerini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda, 41 baş-boyun kanseri hastası ve demografik özellikleri bakımından eşleştirilmeye çalışılmış 27 sağlıklı kontrolden alınan periferal kanlar kullanılmıştır. Hasta ve kontrollerin bazal MÇ sıklıklarının (%o) ortalama ± SS'ları sırasıyla 27.85 ± 10.42 ve 9.22 ± 7.26 olarak bulunmuştur. Hasta grubunun ortalama bazal MÇ sıklıkları, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05). Yaşın kovaryant olarak alındığı varyans analizi sonuçlarına göre ise hastalık durumunun, sadece bazal MÇ sıklılıklarını etkileyen bir faktör olduğu gösterilmiştir.-115 Kontrol grubunun radyasyonla indüklenmiş MÇ frekanslarının dağılımının %90. değeri eşik değer olarak alındığında (%o203.2), radyosensitiv hastaların ye kontrollerin oranlan sırasıyla %19.51 ve %7.41 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, bulgularımız bazal MÇ sıklıklarının baş-boyun kanserlerinde genetik hasar riskinin artışı ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Radyasyonla indüklenmiş MÇ sıklıkları ise baş-boyun kanserlerinin oluşumunda zayıflamış DNA tamir yeteneğinin belki de etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
116- VII. SUMMARY Micronucleus technique is used as a marker of DNA damage and is also thought to be a marker of repair capacity in the individuals. The aim of our study is to compare the DNA damage and repair capacity of head and neck cancer patients and healthy controls using the MN and radiation induced MN technique. In the present study, peripheral blood lymphocytes of 41 head and neck cancer patients and 27 concurrent controls are used. The mean (±SSD) of baseline MN frequencies (%o) of head and neck cancer patients (27.85 ± 10.42) were significantly higher than that of controls (9.22 ± 7.26). Age and smoking status did not effect baseline MN frequencies both for patients and controls. For the radiation induced MN technique, peripheral blood lymphocytes are irradiated in-vitro with 2 Gy y-ray, at a dose rate of 0.62 Gy/min. Although the mean (±SSD) of radiation induced MN frequencies (%o) of head and neck cancer patients (165.29 ± 46.86) were higher than that of controls (151.00 ± 43.38), the difference was not statistically significant (p>0.05). The only parameter affected by the presence of disease is the baseline MN frequencies both for patients and controls when age is referred as covariant factor in the variance analysis. Using the cut-off value at 90th percentile for the induced MN frequencies of controls (%o203.2), the proportion of sensitive patients and controls were 19.51% ve 7.41%, respectively.117- In conclusion, our findings demonstrate that, baseline MN frequencies are associated with the increased risk of genetic damage for the head and neck cancer patients. Radiation induced MN frequencies might give us an idea that insufficient DNA repair capacity may be involved in the occurrence of head and neck cancer.