65 yaş ve üstündeki kadınların kadın sağlığına yönelik sorunlarının ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The determination of the problems related to women's health and the factors influencing those in 65 and over years old women
  1. Tez No: 142064
  2. Yazar: NURİYE BÜYÜKKAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZHAN ELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
136 ÖZET Araştırma, 65 yaş ve üstündeki kadınların kadın sağlığına yönelik sorunlarının ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çorum il merkezinde bulunan Yavruturna Sağlık Ocağı'na kayıtlı 65 yaş üstündeki 907 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formunda kadınların tanımlayıcı özellikleri, kadın sağlığını etkilediği düşünülen bazı risk faktörleri ve kadınların 65 yaş ve sonrası dönemde yaşadıkları bazı sağlık sorunları yer almaktadır. Veri toplama formu 10 Kasım- 10 Aralık 2004 târihleri arasında uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik sayılar ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %80.5'inin 65-74 yaş grubunda, %57.4'ü okur-yazar olmadığı, %60.3'ünün dul, %95.2' sinin ev hanımı, %42.1'inin gelirinin 100 euro ve daha az olduğu, %89'unun sosyal güvencesinin olduğu, %69.4'ünün eşleriyle veya çocuklarıyla birlikte yaşadığı, kadınların %87.1'inin sağlık sorunu yaşadığı, %12.9'unun hiçbir sağlık sorunu yaşamadığı, sağlık sorunu yaşayan kadınların %89.6'smda kalp-damar, %63.7'sinde romatizmal hastalıkların olduğu, kadınların %68.4'ünün genitoüriner sisteme ilişkin şikayet yaşadığı, %38.8'inin genitoüriner sisteme ilişkin bir sağlık sorunu nedeniyle tanı aldığı, %52.4'ünde sık idrar çıkma, %49.7'sinde stres inkontinans ve urge inkontinans, %45.7'sinde rahim sarkması, %37.0'sinde sistosel şikayeti olduğu, %99.0'unun kas-iskelet sistemine ilişkin şikayet yaşadığı, %89.9'unda osteoporoz, %88.9'unda boyda kısalma, %17.4'ünde kırık geliştiği, kırıkların %83.3'ünün kalça kırığı olduğu, kadınların, %15.8'inde değişik tip jinekolojik kanser olduğu, bu kadınlarui da %48.5'inin uterus kanseri, %33.3'ünün ise meme137 kanseri olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan kadınların %91.2'si büyük çoğunluğu emosyonel şikayet yaşamış, kadınların en fazla yaşadığı emosyonel şikayetler %81.3 ile uyku sorardan, %55.2 ile yorgunluk, %50.0 ile de sıcak basması şikayeti olarak belirlenmiştir. Kadınların meslek, aylık toplam gelir ve birlikte yaşadığı kişinin varlığı ile emosyonel şikayet yaşama durumu arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0.05). Kadınların menopoz yaşı ile genitoüriner sisteme ait şikayetlerden tanı alma durumu arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemli bulunurken(P0.05), Kadınların eğitim durumu ile genitoüriner sisteme ilişkin şikayet yaşama durumu arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
139 ABSTRACT This study was prepared in descriptive manner with the aim of the determination of the problems related to women's health and the factors influencing those in 65 and over years old women. 907 women, aged 65 and over years, registered to Yavruturna Village Clinic in Provincial Centre of Çorum, Turkey were constituted the scope of this study. 208 women were randomly selected. Data were collected by using a questionnaire which is consisted of questions about the descriptive features of women, some risk factors which affect women's health status and some health problems related to aged 65 and over years women in between 10 November and 10 December 2004. Data analysis was done by statistics package for the social sciences programme(SPSŞ). In the evaluation of data received the tests of x-square and percentage tests were used. In the study, 80.5% of the women are aged 65-74 years old, 57.4% of those are illiterate, 60.3% of those are widows, 95.2% of those are housewifes, income of 42.1% of those is 100 euro and less, 89% of those has social security, 69.4% of those is living with her husband and children. According to results, it was determined that 52.4% of the women has pollacuri, 49.7% of those has stress incontinence and urge incontinence, 45.7 % of those has uterine prolapse, 37.0% of those has cystocele, 89.9% of those has osteoporosis, 17.4% of those has fractures, 83.3% of those has hip fractures and 15.8% of those has gynecologic cancer, 48.5 % of those has uterine cancer, 33.3% of those has breast cancer.140 In this study, the correlation between the age of menopouse and the problems related to genitoüriner tract in aged 65 and over years old women is proved to be significant statistically (p0.05).