Türk halk oyunlarının fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi
Determinatıon of the physical activity level of Turkish folk dances
- Tez No: 142075
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türk halk oyunlarının, oynanması sırasında tüketilen enerji düzeyinden yola çıkarak fiziksel aktivite düzeyini belirlemektir. Bu araştırmaya denek olarak, yaş ortalamaları 23,3±2,61 yıl olan ve ortalama 7,1 ±2,87 yıl süre ile halk oyunları ile uğraşan 12 bayan ve yaş ortalamaları 22,4±1,93 yıl olan, ortalama 8,5±4,48 yıl halk oyunları oynamış 12 erkek dansçı katılmıştır. Deneklerin İzmir, Burdur, Hakkari, Trabzon yörelerine ait Türk halk oyunlarının oynanması sırasında ölçülen nabız değerleri ile koşu bandı testinde kaydedilen kalp atım seviyesine göre oksijen tüketimleri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler hesaplanarak dansçıların oyunlar sırasındaki oksijen tüketimleri ve enerji harcama düzeyleri endirek olarak tahmin edilmiştir. Tüm istatistik işlemler Windows-SPSS paket programında yapılmış ve 0,05 güven aralığı kullanılmıştır. MaxVC>2 ortalama değeri 37,2±5,84 ml/kg/dk bulunan bayan deneklerin (n:12) ölçümleri sonucunda; İzmir Türk halk oyunlarının oynanması sırasında oksijen tüketimi 18,9±4,50 ml/kg/dk, enerji tüketimleri 5,0±1,24 kcal/dk ve 5,4±1,29 MET olarak bulunurken, Burdur oyunları sırasında; oksijen tüketimi 27,1±6,44 ml/kg/dk, enerji tüketimleri 7,4±1,72 kcal/dk ve 7,7±1,84 MET olarak bulunmuştur. Hakkari oyunları sırasında ise; oksijen tüketimi 27,5±5,77 ml/kg/dk, enerji tüketimleri 7,5±1,56 kcal/dk ve 7,9±1,65 MET olarak bulunurken, Trabzon oyunları sırasında oksijen tüketimi 33,6±5,74 ml/kg/dk, enerji tüketimleri 9,3±1,76 kcal/dk ve 9,6±1,64 MET olarak hesaplanmıştır. MaxVÛ2 ortalama değeri 48,6±5,16 ml/kg/dk ölçülen erkek deneklerin (n:12) ölçümleri sonucunda ; İzmir Türk halk oyunlarının oynanması sırasında oksijen tüketimi 18,1±2,55 ml/kg/dk, enerji tüketimleri 6,1±1,21 kcal/dk ve 5,2±0,3 MET olarak bulunurken, Burdur oyunları sırasında; oksijen tüketimi 29,1±4,75 ml/kg/dk, enerji tüketimleri 10,2±2,65 kcal/dk ve 8,3±1,36 MET olarak bulunmuştur. Hakkari oyunları sırasında ise; oksijen tüketimi 29,1±4,16 ml/kg/dk,60 enerji tüketimleri 10,0±2,13 kcal/dk ve 8,3±1,19 MET olarak bulunurken, Trabzon oyunları sırasında oksijen tüketimi 41,9±5,44 ml/kg/dk, enerji tüketimleri 14,6±3,55 kcal/dk ve 12,0±2,13 MET olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physical activity level of Turkish Folk Dances through the energy level that is expended during a folk dance performance. As subjects of the research, 12 female dancers at the average age of 23.3±2.61 years who have practiced folk dance for 7.0±2.87 years and male dancers at the average age of 22. 4± 1.93 years and have practiced folk dance for 8.5±4.48 years used. The oxygen consumption was determined according to the heart beats recorded during the treadmill test and folk dance performance from İzmir, Burdur, Hakkari and Trabzon districts. By calculating the collected data, the oxygen and energy levels which the dancers expended during the dance are indirectly estimated. All of the statistical operations have been done in Windows- SPSS programme and 0.05 level of significans was used. At the end of measurements of the female subjects ( n:12 ) whose MaxV02 average value has been evaluated as 37.2±5.84 ml/kg/min.; the oxygen consumption during İzmir Folk dances performance has been measured as 18.9±4.50 ml/kg/min., the energy consumption has been measured as 5.0Ü.24 kcal/min and 5.4±1.29 MET, during Burdur Folk dances; the oxygen consumption has been measured as 27.1±6.44 ml/kg/min., the energy consumption has been measured as 7.4Ü.72 kcal/min and 7.7Ü.84 MET. During Hakkari Folk dances the oxygen consumption has been measured as 27.5±5.77 ml/kg/min, the energy consumption has been measured as 7.5±1.56 kcal/min and 7.9±1.65 MET, during Trabzon Folk dances; the oxygen consumption has been measured as 33.6±5.74 ml/kg/min., the energy consumption has been measured as 9.4±1.76 kcal/min and 9.6±1.64MET. At the end of measurements of the male subjects ( n:12 ) whose MaxVC>2 average value has been evaluated as 48.6±5.16 ml/kg/min.; the oxygen consumption during İzmir Folk dances performance has been measured as62 18.1±2.55 ml/kg/min., the energy consumption has been measured as 6.1±1.21 kcal/min and 5.2±0.3 MET, during Burdur Folk dances; the oxygen consumption has been measured as 29.1±4.75 ml/kg/min., the energy consumption has been measured as 10.2±2.65 kcal/min and 8.3±1.36 MET. During Hakkari Folk dances the oxygen consumption has been measured as 29.1±4.16 ml/kg/min, the energy consumption has been measured as 10.0±2.13 kcal/min and 8.3Ü.19 MET, during Trabzon Folk dances; the oxygen consumption has been measured as 41.9±5.44 ml/kg/min., the energy consumption has been measured as 14.6±3.55 kcal/min andl2.0±2.13MET.