Aorta intimasında yaşa bağlı yapısal değişiklikler
Ultrastructure changes of intima of aorta by age
- Tez No: 142074
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada aorta intimasındâ yaşa bağlı olarak görülen yapısal değişiklikler ve intima yerleşimli elastik liflerin kalınlıkları incelendi. Bu amaçla, beş farklı yaş grubuna ait (yenidoğan, 5 hafta, 7 hafta, 3 ay, 1 yaş) sıçan aortalarından, ışık ve elektron mikroskobik çalışma için uygun bloklar hazırlandı. Işık mikroskobik yarı ince kesitlerinden elde edilen aorta intiması fotoğrafları bilgisayar ortamına aktarıldı. Yenidoğan, 5 hafta, 7 hafta, 3 ay, 1 yaş gruplarında intima yerleşimli elastik liflerin kalınlıkları ölçülerek istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Yenidoğanda elastik liflerin ince olduğu, yaş ile giderek kalınlaştığı ve 1 yaş da yeniden incelmeye başladığı, yer yer kopmalar olduğu belirlendi. Elektron mikroskobik ince kesitlerde, yenidoğan ve 1 yaş grubunun membrana elastika internaları ile diğer elastik lamelleri benzerdi, ince olarak izlendi. Buna koşut olarak 5 hafta, 7 hafta ve 3 ay gruplarına ait ince kesitlerde membrana elastika interna ve diğer elastik lamellerin kalınlıkları benzerdi, kalın olarak izlendi. Sonuç olarak, aortanın karmaşık bir süreç olan yaşlanma ile, dejenerasyona uğradığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structural variations in aortic intima which change according to age and placed elastica fibres' thickness were examined. With this aim, suitable sections from rat aortics which have five different age groups (newborn, five weeks, three months, one year) for light and electron microscopic study were prepared. Aortic intima photographs obtained from light microscopic half thin sections were transferred to data-base. In newborns, five weeks, seven weeks, three months, year age groups, intima placed elastica fibres' thickness were measured and compared statistically. It was determined that elastica fibres were thin and were becaming thick with age, restarted to become thin in one year and breakings were occured from place to place. In electron microscopic thin sections, newborn and year ages groups' membrana elastica internals and other elastica laminas were similar and were observed that they were thin. In addition to this, in thin sections owed to five weeks, seven weeks and three months groups, membrana elastica internal and other elastica laminas' thickness were similar and observed that they were thick. As a result, it has been seen that aorta is degenerated by aging which is complicated process.