Malign karaciğer lezyonlarının saptanmasında süperparamanyetik demiroksit (endorem) etkinliğinin değerlendirilmesi
The efficacy of ferumoxide-enhanced magnetic resonance imaging for the detection of malignant liver lesions
- Tez No: 142080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA OBUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
11. ÖZET Amaç: Malign karaciğer lezyonlarının saptanmasında süperparamanyetik demir oksit (Endorem) kullanımının etkinliğini değerlendirmek. Gereç-yöntem: US ve BT yöntemleri ile karaciğerde primer ya da metastatik tümörü veya tümör şüphesi olup, cerrahi planlanan 39 hasta çalışma kapsamına alındı. 7 hasta izlem dışı kalması nedeniyle çalışmaya dahil edilmedi. 32 hastada süperparamanyetik demir oksit (Endorem) öncesi ve sonrası T1 ve T2 ağırlıklı görüntüler elde edildi. Hastalardaki malign karaciğer lezyonlarının sayısını belirlemek amacıyla kontrastlı ve kontrastsız MR görüntüleri birbirinden bağımsız iki radyolog tarafından konsensüs yoluyla değerlendirildi. Histopatoloji, intraoperatif ultrasonografi ve radyolojik izlem sonuçları altın standart kabul edilerek kontrastsız ve kontrastlı görüntülerin malign lezyonları saptamadaki duyarlılık, seçicilik, doğruluk oranı, pozitif ve negatif öngörü değerleri belirlendi. Sonuçlar Mc Nemar testi ile karşılaştırıldı. Tüm testlerde p0.05). Sonuç: Otuz iki hastanın 39 malign lezyonu değerlendirildiğinde, kontrastlı MRG'nin doğruluk oranı kontrastsız serilere üstün olmakla birlikte aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Protokole uzun TE'li T2 ağırlıklı kontrastsız sekansların da eklenmesi metastazların benign fokal karaciğer kitlelerinden ayrımını sağlayabilir. Ayrıca dinamik tetkikin de bulunması özellikle sirotik hastalardaki izointens lezyonların belirlenmesinde yararlı olabilir. 69
Özet (Çeviri)
12. SUMMARY Purpose: To compare the efficacy of unenhanced and ferumoxide-enhanced magnetic resonance imaging for the detection of malignant liver lesions Materials and Methods: The study includes 32 patients with 39 focal hepatic lesions. T1 and T2-weighted magnetic resonance images were obtained before and after the end of injection of an SPIO agent (Endorem). Two blinded observers separately reviewed the unenhanced and enhanced MR images of 32 patients. The observers findings were compared with the results obtained at intraoperative sonography and histopathology. The sensitivity, spesificity, accuracy, positive and negative predictive value was calculated for each sequence. The statistical analysis of the results was performed using the Mc-Nemar test for paired data. A p value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: At surgery, 39 malign lesions were identified. Twelve of the 32 patients had 24 benign liver tumors. In 10 patients with suspected liver abnormalities, no focal lesion were identified on MR images. The sensitivity of unenhanced and enhanced T2 weighted MR imaging was %85 and %92. The spesificity was %50 and %41 respectively. The ferrumoxide-enhanced T2 weighted MR images were superior to unenhanced MR images, but this difference was no statistically significant (p>0.05). Conclusion: Ferumoxide-enhanced T2 weighted MR imaging of the liver showed an increased sensitivity compared with nonenhanced T2 weighted MR imaging. The difference was no statistically significant. If the T2 weighted sequences with long TEs had been added to the routine protocol, it would have been useful in the differentiation of the metastases from benign lesions in the liver. Dynamic MRI protocols should therefore be considered as a useful diagnostic technique for the detection isointense lesions in the cirrhotic liver. 70