UAEA'nın TRS277, TRS381 ve TRS398 no.lu soğurulan doz protokollerinin farklı foton ve elektron enerjilerine göre karşılaştırılması
Comparison of IAEA absorbe dose protocols TRS277, TRS381 and TRS398 for different photon and electron energies
  1. Tez No: 142096
  2. Yazar: HİLAL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADIL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Co-60, 6 MV, 25 MV foton enerjileri ile 6,8,10,12,15,18 MeV elektron enerjilerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) üç farklı protokolüne göre hesaplanmış soğurulan doz değerleri karşılaştınlmıştır. Soğurulan doz ölçümleri SSD = SAD mesafesi, 10x10 cm kolimatör açıklığı ve her enerji için protokollerin tavsiye ettiği referans derinlikte yapılmıştır. Foton enerjileri beş farklı silindir oda ile ölçülürken düşük enerjili elektronlar (Eo < 10 MeV) üç farklı paralel plak iyon odası ile yüksek enerjili elektronlar (Eo >10 MeV) ise üç farklı paralel plak iyon odası ve beş farklı silindir iyon odası ile ölçülmüştür. Ölçümü etkileyen parametrelerden olan polarite ve yeniden birleşme etkisinin değerleri her iyon odası için kullanılan bütün enerjilerde ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda foton enerjileri için üç protokole göre yapılan soğurulan doz hesaplarında Technical Report Series (TRS) 398 ile hesaplanan doz TRS 277 ile hesaplanan dozdan maksimum % 1.53 fazla çıkmıştır. Elektron enerjileri için de marcus iyon odası hariç diğer iyon odaları için TRS 398 ile hesaplanan soğurulan doz diğer protokollerden maksimum % 1.74 fazla bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada tek enerjili elektron demetleri için bulunan durdurma gücü oranlan ile realistik elektron demetleri için bulunan durdurma gücü oranlarının yüzde derin doz eğrisine yaptığı etki incelenmiştir. Bunun için 6,8,10,12,15,18 MeV elektron enerjilerinde yüzde iyonizasyon değerleri ölçülmüştür. Her derinlik için durdurma gücü oranlan üç farklı protokol için bulunup yüzde iyonizasyon değerleri ile çarpılmış ve yüzde derin doz eğrileri elde edilmiştir. Bu eğrilerin birbirleri ile karşılaştınlmalan yapılmıştır. Bu çalışmada polarite hatasının elektron enerjilerine ve alana bağlılığı incelenmiştir. Polarite hatasının, elektron demetinin enerjisi arttıkça azaldığı, aynı elektron enerjisi için ise alan büyüdükçe arttığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : UAEA soğurulan doz protokolleri, durdurma gücü oranı, polarite
Özet (Çeviri)
In this study, calculation of absorbe doses according to three different IAEA protocols for Co-60, 6 MV, 25 MV photon energies and 6,8,10,12,15,18 MeV electron energies are compared. Absorbe dose measurements are made at SSD=SAD distance, 1 0x10 cm field size and referance depth. Photon energies are measured with five different cylindirical chambers while low energy electrons (Eo10 MeV) are measured with five different cylindirical chambers and three different paralel plate chambers. Polarity and recombination effects are measured for all ionization chambers and energies. After the measurements, calculations are made according to three different protocols and absorbe dose calculated according to TRS 398 protocol is % 1.53 bigger than TRS 277's dose. Except from the marcus paralel plate chambers, for the electron energies absorbe doses calculated according to TRS 398 protocol is %1.74 bigger than TRS 277's dose. In this study, the effects of stopping power ratios for the monoenergetic and realistic electron beams on the percentage depth dose is investigated. To do this for 6,8,10,12,15,18 MeV electron energies percentage ionization doses are measured. In each depth stopping power ratios for three different protocols are found and multiplied by percentage ionization doses to get depth ionization doses. The comparison of these distributions are made. In this study the field size and energy dependence of the polarity effect in electron beams are investigated. It is found that polarity error increase with field size and decrease with electron energy. Key Words : IAEA absorbe dose protocols, stopping power ratio, polarity