Beyinde yaş artışı ile birlikte oluşan değişikliklerin difüzyon manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
The evaluation of brain changes with aging by diffusion magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 142103
  2. Yazar: NESLİHAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Beynin gelişimsel özelliklerinin ve normal anatomisinin bilinmesi, santral sinir sistemi fonksiyonlarının ve gelişen klinik tabloların değerlendirilmesinde önemlidir. Beynin fonksiyonel gelişiminde en önemli kısım beyaz cevher miyelinizasyonudur. İnsan beyninin maturasyonu doğumdan sonra ilk iki yılda daha belirgin olmak üzere erişkin dönemine dek sürmektedir. Miyelinizasyon sürecinde beyaz cevherde meydana gelen değişikliklerin yamsıra normal yaşlanma sürecinde beynin beyaz ve gri cevherinde birtakım morfolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile beyin maturasyonundaki ve normal yaşlanma sürecindeki kompleks değişikliklerin değerlendirilmesi rölatif olarak sübjektif bulgulara dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, beyinde meydana gelen tüm bu değişikliklerin difüzyon manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile daha hassas ve objektif veriler ile saptamaya çalışmaktır. Konvansiyonel MRG bulguları normal olan 99 kadın, 98 erkek olmak üzere toplam 197 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen hastalar yaşlarına göre 9 gruba ayrıldı. Beyin maturasyonundaki değişiklikler ilk 2 yaşta çok belirgin olduğu için 1. grup 0 ile 2 yaşlar arasındaki çocuklardan oluşturuldu. 2-10 yaş 2. grup, 1 1-20 yaş 3. grup, 21-30 yaş 4. grup, 31-40 yaş 5. grup, 41-50 yaş 6. grup, 51-60 yaş 7. grup, 61-70 yaş 8. grup, 71-80 yaş 9. grup olarak düzenlendi. Daha sonra olguların difüzyon ağırlıklı görüntüleri incelendi. ADC-map kesitlerde toplam 10 bölgede ADC değerleri ölçüldü. İnceleme yerlerimiz medulla oblangata, pons, serebellum, frontal lob, temporal lob, oksipital lob, parietal lob, talamus, kaudat nükleus ve internal kapsülü içermekteydi. Ölçümler sonucunda beyinde beyaz cevherde ölçülen ADC değerleri en yüksek 0-2 yaş grubunda saptanmıştır. Bu bulgu bu yaş grubunda aktif olarak devam edem miyelinizasyon sürecine bağlanmıştır. Daha sonraki yaşlarda ADC değerlerinde beyin su içeriğinde azalmaya bağlı olarak bir azalma olmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte oluşan fizyolojik beyin yaşlanması ADC değerlerinde tekrar bir artışa sebep olmakta ancak bu hiçbir zaman 0-2 yaş grubundaki değerler kadar yüksek olmamaktadır. Sonuç olarak; difüzyon ağırlıklı görüntüler doğumdan itibaren beyinde oluşan fizyolojik değişikliklerin saptanmasında oldukça duyarlı bir yöntemdir.VI Anahtar Kelimeler; Beyin, Yaşlanma, Difüzyon Manyetik Rezonans Görüntüleme.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT (The Evaluation of Brain Changes with Aging by Diffusion Magnetic Resonance Imaging) The awareness about developmental features and normal anatomy of the brain is very important in the evaluation of central nervous system function and resultant clinical findings. The most important part in the development of brain function is white matter myelination. The maturation of the brain continue from birth to adult being more remarkable during the first 2 years of life. In addition to white matter changes in the course of myelination, various kind of morphologic changes occur at the white and gray matter with normal aging. The evaluation of brain maturation and complex changes with normal aging depends on relative subjective findings on conventional magnetic resonance imaging. The aim of this study is to detect all those changes with objective and sensitive datas. A total of 197 patient including 99 female and 98 male with normal MR findings were evaluated in this study. The patient were divided into 9 groups according to their ages. First group consisted of patient between 0 to 2 years old due to marked brain maturation during that period. Second group included 2-10 years, 3. group 11-20 years, 4. group 21-30 years, 5. group 31-40 years, 6. group 41-50 years, 7. group 51-60 years, 8. group 61-70 years and 9. group 71-80 years. Diffusion-weighted images were evaluated. Apparent diffusion coefficients (ADC) were evaluated in different 10 areas. Our evaluation areas included medulla oblongata, pons, cerebellum, frontal, temporal, occipital, parietal lobes, thalamus, caudate nucleus and internal capsule. The highest calculated values in the white matter were detected in patient of 0-2 years old. This finding is due to active myelination course during these ages. We detected decreased values in ADC with aging due to decrease in brain water. Physiologic brain changes occuring with age caused increased ADC values but it never reaches the values calculated in children. As a result, diffusion-weighted images are very sensitive in the evaluaiton of physiologic changes occuring with age.via Key words; Brain, Aging, Diffusion Magnetic Resonance Imaging.