Aterosklerotik aorta-iliak arter stenozlarında intravasküler stent uygulaması sonrası spiral BT anjiyografi ile değerlendirme
The adequacy of CTA in evaluating stent-aorta stent-iliac artery relation, stent completeness and patency
- Tez No: 142108
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ILGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
VI. ÖZET Amaç: Aorta- iiiak artere stent yerleştirilmesini takiben yapılan spiral BT anjiografinin stent bütünlüğü, patensîsi ve stent- aorta, iliak arter ilişkisinin gösterilmesi yönünden yeterliliğini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Haziran94~ Şubat 04 tarihleri arasında aorta- iliak arter darlığı nedeniyle întravasküler metalik stent yerleştirilen 20 olgu, spiral BT anjiografi ve arterîografî (DSA) ile incelendi. Spiral BTA incelemesinde aksiye! görüntülere ek olarak elde edilen verilerden MPR, MIP, SSD ve VIE görüntüleri oluşturuldu. Tüm olgularda stent uzunluğu ve stent çapı ölçüldü. Terminal aorta- iliak arter kontrastlanması ile stent patensisini değerlendirmek amacıyla dansite ölçümleri yapıldı. Damar hastalıklarının teşhisinde altın standart yöntem olan intraarteriyel anjiografiye göre spiral BT anjiografi yönteminin duyarlılık ve özgüllük değerleri hesaplandı. Bulgular: Tüm olgularda optimum stent uzunlukları ve çaplan ile BT'de ölçülen stent serbestleştirildikten sonraki uzunluk ve çap değerleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı. Stent patensilerini saptamak için yapılan dansite ölçümlerinde olguların tümünde stent patent olarak değerlendirildi. Stent lümeninîn görülebilirliği bakımından MPR görüntülerin diğer görüntülere göre (MIP, SSD, VIE) stent lümeninîn değerlendirilmesinde daha etkin olduğu görüldü. İntraarteriyel anjiografiye göre spiral BT anjiografinin anlamlı darlıkları (%30) gösterebilmedeki duyarlılığı %83,3, özgüllüğü %100 olarak hesaplandı. Sonuç: Spiral BTA, tarama parametreleri ve görüntü İşleme yöntemleri birlikteliğinde, aorta- iliak arter stenozlarında intravasküler stent uygulaması sonrası stent bütünlüğü, patensisi ve stent- aorta, iliak arter ilişkisinin değerlendirilmesinde böbrek fonksiyonları normal olan hastalarda non-invaziv bir yöntem olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
121 VI!, İNGİLİZCE ÖZET Pyrpose: The purpose of this study is to explore the adequacy of CTA in evaluating stent-aorta, stent- iliac artery relation, stent completeness and patency in cases which intravascular stents were applied due to stenosis of the iiiac artery or aorta. Materials and Methods: in this study 20 cases with either iliac artery or terminal aorta stenosis treated with metallic stents between July 1994- February were included. All cases were evaluated with spiral CTA and arteriography (DSA). The spiral CTA examination was performed in two phases, the first phase was data collection (axial images) and the second phase was post-processing of collected data. MPR, MIP, SSD and VIE images were reconstructed by post processing. In all cases stent length and stent diameter were measured. Sensitivity and specificity values of the spiral CTA were measured in respect to irrtraarteriel angiography, which is the gold standart in diagnosis of vascular diseases. Results: In all cases no significant difference was found between stent length and diameter in CTA with actual stent diameter and length, According to density measurements, all stents were found to be patent. MPR images were found more effective than other images (MIP, SSD, VIE) in evaluation of the stent lumen. In respect of angiography, sensitivity and specificity of spiral CTA for the detection of significant stenosis (30%) were 88,3% and 100%, respectively. Cortclysion: Spiral CTA together with scanning parameters and postprocessing applications can be applied as a noninvasive method in patients who has normal renal functions in evaluating stent completeness, patency and the relation between stent-aorta and stent- iliac arteries.