Kolorektal kanser ve poliplerin saptanmasında sanal kolonoskopi ile konvansiyonel kolonoskopinin karşılaştırılması
The comparison of virtual and endoscopic colonoscopy in detection of colorectal malignancies and colonic polyps
  1. Tez No: 142107
  2. Yazar: MUHAMMET UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
104 VI-OZET Amaç: Sanal kolonoskopinin kolorektal lezyonun görüntülenmesindeki yerinin, konvansiyonel kolonoskopi sonuçlarıyla korelasyonunun yapılarak ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2002 İle Ekim 2004 tarihleri arasında, kolorektal lezyonu bulunan veya klinik olarak şüpheli toplam 54 hastaya konvansiyonel kolonoskopi ile aynı günde sanal kolonoskopi işlemi uygulandı. Foley kateterle rektumdan hastanın tolere edebileceği kadar hava verildikten sonra spiral BT kesitleri elde edildi. Radyasyon dozunu minimale indirmek için sadece pron pozisyonunda görüntüler alındı. Bu görüntüler daha sonra üç boyutlu rekonstrüksiyon yapabilen ayrı konsolda aksiyel, iki boyutlu reformat ve sanal endoluminal görüntüleme yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Spiral BT kolonografi sonuçları konvansiyonel kolonoskopi bulguları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Konvansiyonel kolonoskopide toplam 45 adet polip, 1 9 adet kolon kanseri saptandı. Saptanan 45 adet polipten ondokuzu 1-5 mm arası, onüçü 6-9 mm arası ve onüçü 10 mm ve üzerindeydi. Sanal kolonoskopinin boyut farkı gözetmeksizin tüm poliplerde duyarlılığı %66.6, 10 mm'den büyük poliplerde %84.6, 6-9 mm arasındaki poliplerde % 76.9, 1-5 mm arasındaki poliplerde %47.3 olarak bulundu. 19 adet adenokanserin hepsi sanal kolonoskopide tespit edilebildi. Sonuç: Sanal kolonoskopinin kolorektal kanser ve 1 cm'den büyük poliplerin tanısında yüksek sensitiviteye sahip olması diğer kolorektal tarama testlerine iyi bir alternatif olabileceğini göstermektedir. Ancak spiral BT kolonografinin tarama testi olarak kullanılabilmesi için kolorektal kanser için ortalama risk taşıyan gruplarda da tanısal etkinliğinin değerlendirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
105 VII- İNGİLİZCE ÖZET Purpose: The purpose is to show the importance of the virtual colonoscopy in the colorectal lesion imaging technique with the aid of the corelation with the conventional colonoscopy results. Materials and Methods: Between September 2002 and October 2004, in the same day conventional and virtual colonoscopy are applied to 54 patients, who have or are suspected to have colorectal pathology. We inserted a foley catheter and insufflated the colon with air to the maximal level the patient could tolerate. After that helical CT imaging of the abdomen and pelvis was performed. In order to minimize the radiation dose, only views are in the prone position are acquired. Then, these images are assessed in another machine, which is capable of 3D reconstruction, using the axial, 2D reformat and endoluminal imaging techniques. Spiral CT colonography results are compared with the results of conventional colonoscopy. Results: Conventional colonoscopy could have been completed in 51 of 54 patients (%94.4). The 3 patients with uncompleted colonoscopy have colon cancer. 3 of the 54 patients are found to be normal in both techniques. With the conventional technique a total of 45 polyps and 19 colon cancer are diagnosed. 19 of 45 polyps are between 1-5 mm, 13 of them are between 6-9 mm and 13 of them are 10 mm or above. The sensitivity of virtual colonoscopy disregarding the dimension for all the polyps is 66.6%. Sensitivity is 84.6% for polyps larger than 10 mm, 76.9% for polyps between 6-9 mm and 47.3% for polyps between 1-5 mm. All of the 19 adenocancer could have been diagnosed in virtual colonoscopy. Conclusion: Since virtual colonoscopy has high sensitivity for diagnosis of colorectal cancer and polyps greater than 1 cm, it can be a good alternative to colorectal scan techniques. However, to be able to use spiral CT colonography as a scaning technique, its diagnosal effectiveness should be assesed for the groups having an average risk of colorectal cancer.