Basit böbrek kistlerinde aspirasyon ve skleroterapi
Simple renal cysts aspiration and scleroteraphy
  1. Tez No: 142114
  2. Yazar: MURAT VEDAT GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Böbreğin yer kaplayan lezyonlannda ilk sırayı basit böbrek kistleri almaktadır. Günümüzde görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ile basit kistlerde tanı doğruluğu %98'e kadar çıkabilmektedir. Böbrek pelvikalisiyel sisteminde deformasyona, distorsiyona ve dilatasyona, üreterde deviasyona, renal fonksiyonlarda bozulma ve hipertansiyona yol açabilen basit böbrek kistlerini, aspirasyon + skleroterapi ile tedavi etmek uygun bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi şekli basittir, komplikasyon ve nüks oranı düşüktür, mortalite bildirilmemiştir. Skleroterapi amacıyla günümüzde birçok ajan kullanılmaktadır. Yan etki ve toksisitelerinin çok az olması, teminin kolaylığı ve fiyat avantajları nedeniyle %95'lik etil alkol ile %20'lik şalin solüsyonunun etkinlikleri bu çalışmada karşılaştırılmıştır. Semptomatik olan 66 olgunun 33 tanesi %95'lik etil alkol, diğer 33 tanesi de %20'lik şalin ile skleroterapi yapılarak nüks oranları karşılaştırılmıştır. Alkol verilen gurupta % 93, %20'lik şalin uygulanan gurupta %73 oranında tam cevap elde edilmiştir. İki sonuç istatistiksel olarak karşılaştırıldığında fark anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak basit renal kistlerde perkütan aspirasyon ve alkol ile skleroterapi güvenli, ucuz ve etkili bir tedavi yöntemidir.ANAHTAR KELİMELER: Basit böbrek kisti, perkütan aspirasyon, skleroterapi, etil alkol
Özet (Çeviri)
Simple cysts are the most frequent masses of the kidneys. Now beside the investigation of the imaging modalities, the proper diagnosis is 98% for the simple renal cysts. Renal simple cysts can cause deformation, distortion, and dilatation of the pelvicaliciel system, deviation and dilatation of the ureter, impairment of the renal functions and hypertension. It is an appropriate method to treat the simple renal cysts by percutaneous aspiration and sclerotherapy. This therapy is simple, complication and recurrences are rare, and mortality was not reported. Different kinds of sclerosan substances were used for this therapy. İn this study we compared the activity of the saline (20 %) and the ethyl alcohol (95 %). These substances have little toxicity and adverse reactions. Their assurances are simple and they are cheap. 66 symptomatic patients were treated; 33 were treated with saline (20%) and remaining 33 were treated with ethyl alcohol (95 %). We compared the recurrences of these two groups. Curative outcome was 93% in the alcohol group and 73% in the saline group. It is found that the statistical difference between these two groups were expressive. As a result; we found that percutaneous aspiration and sclerotherapy treatment with alcohol for the simple renal cysts is safe, cheap and effective.KEY WORDS: Simple renal cyst, Percutaneous aspiration, Sclerotherapy, Ethyl alcohol