Semptomatik basit böbrek kistlerinin tedavisinde perkütan alkol skleroterapisinin klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Clinical efficacy of percutaneous alcohol sclerotherapy in the treatment of symptomatic renal simple cysts
  1. Tez No: 634949
  2. Yazar: MEHMET BURAK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ HARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Astronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Böbrek kistleri böbreğin en sık görülen iyi huylu lezyonlarıdır. Böbrek kistleri çoğunlukla asemptomatik olmasına ve tedavi gerektirmemesine rağmen, kiste bağlı bulgular ortaya çıktığında tedavi gerekli olmaktadır. Günümüzde semptomatik böbrek kistlerinin tedavisinde perkütan tedavi yöntemleri ilk seçenektir. Basit aspirasyon işlemlerinden sonra yüksek oranlarda nüks etme söz konusu olmaktadır. Sklerozan ajanların kullanılması ile artık daha yüksek başarı oranları elde edilmektedir. Sklerozan ajanlar içerisinde en çok tercih edileni etanoldür. Etanol maliyetinin ucuz olması, böbrek kist duvarını döşeyen epitel dokusunu kolayca nekroza götürmesi ve sistemik komplikasyonlarının az olması tercih nedeni olmaktadır. Geriye dönük olarak yapılan bu çalışmada Şubat 2000 ile Haziran 2011 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü'ne başvuran ve semptomatik basit kist nedeni ile aspirasyon ve etanol skleroterapisi uygulanan 132 hasta değerlendirilmiştir. Elli yedi hasta üç aylık klinik takiplerinin olmaması nedeni ile çalışma dışı bırakılmıştır. Yetmiş beş hastanın 88 adet kisti değerlendirilmiştir. İşlem sonrası kist volümlerinde %60 ve üzerinde azalma temel başarı kriteri olarak değerlendirilmiştir. Kistin işlem öncesi boyutunun %60-80 i oranında azalması kısmi regresyon, %80 ve üzeri azalma ise tam regresyon olarak değerlendirilmiştir. Kistlerden 84 tanesinde choice-lock kateter, 4 tanesinde ise 8 F kateter kullanılmıştır. İşlem sırasında ve sonrasında komplikasyon görülen hasta olmamıştır. Tüm hastalarda tek seans işlem uygulanmış olup, etanol skleroze edici ajan olarak tercih edilmiştir. Semptomatik basit kist nedeniyle başvuran hastalarda perkütan aspirasyon ve etanol skleroterapisi günümüzde tercih edilen temel tedavi yöntemidir. Literatürde ise 5.7 French Choice-lock kateter ve trokar tekniği kullanılarak yapılmış çalışma bulunmaması çalışmamızın öne çıkan farklılığıdır.
Özet (Çeviri)
Renal cyts are the most common benign lesions of the kidney. Usually they don't need treatment. Unless pain and related symptoms are occured due to obstruction, the cyst are required for the treatment. Nowadays the first choice for the renal cyst treatment is percutaneous aspiration and scleroteraphy. However several different agents has been used for the treatment. Between February 2000 till June 2011 in Baskent University School of Medicine Radiology Department İnterventional Department we had done several cyst aspiration and etanol scleroteraphy for the symptomatic cyst treatment. Retrospectively we had searched for 132 patients. But 57 was excluded fot the reason of not having enough clinical knowledges. We had used only etanol as the scleroteraphy agent. The reduce in the volume of the cyst after treatment as %60 was the initial criteria for the success. The reduce in thevolume of the cyst after treatment %60-80 is called partial regresion and %80-100 was the complet regresion. We had done this criteria because all the patient was successfully treatted. Than the other studies we have had used Choice-lock catheter. İt has a very small calibration and enables trochar techniques. The patients has not had any pain during the procedure.And no extravasation was happened.We. had not enoug patients done with other catheters. So it was not enough criteria for the comparience and get good results. This is the first publication that has discussed the choice-lock catheter used for the treatment of percutaneous cyst aspiration and scleroteraphy. On the other hand ethanol is the best agent for the treatment.First of all it is cheap and destroys the cyst epitelium after 4-12 hours without damaging the renal parencyma.