Perinetal asfiksili yenidoğanlarda miyokardiyal etkilemenin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of perinetal aspyrxis on myocardium in newborn
  1. Tez No: 142115
  2. Yazar: CEVDET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERVANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Perinatal asfiksi, genel olarak doku zedelenmesine yol açacak kadar dokuya oksijen verilmesinin bozulması sonucu hipoksemi ve Mperkapninin birlikte olması şeklinde tanımlanabilir. Asfikside, her ne kadar en sık santral sinir sistemi etkilenmekte ise de, diğer bir çok sistemle birlikte kardiyak fonksiyonlar da etkilenmektedir. Asfikside bozulmuş miyokardiyal kontraktilite, düşük kalp hızı ve hipotansiyonun mortalitenin artmasına ve uzun dönem nörolojik sekellerin ortaya çıkmasına neden olduğu bildirilmektedir. Bu çalışma, asfiksiye maruz kalmış yenidoğanlarda kardiyak etkilenmenin tespiti ve erken tam laiterlerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Ünitesi'ne Nisan 2005-Aralık 2005 tarihleri arasında perinatal asfiksi nedeniyle başvuran, miyadında doğmuş, yaşamlarının ilk 72 saatindeki 28 yenidoğan hasta bebekler ile, kontrol grubu olarak sağlıklı 12 bebek alındı. Hastaların 16' sı erkek, 12'si kız ve kontrol grubunun 8'i erkek, 4'ü ise kız idi. Konjenital kalp hastalığı, sepsis, akciğer hastalığı gibi başka bir hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) teşhisi anamnez, klinik muayene ve laboratuar tetkikleri ile konmuş olup, HİE evrelendirmesi, Sarnat & Sarnat HÎE evrelendirilmesi ile yapıldı. Hastalarımızın 11 'i (%39) Evre-1, 1 1*1 (%39) Evre-2 ve 6'sı (%22) Evre-3 HİE özelliklerini taşıyordu. Hastalar servise alındıktan sonra kreatin kinaz (CK), kreatin kinaz MB-izoenzimi (CK-MB), laktat dehidrogenaz (LDH) ve brain natriüretik peptid (pro-BNP) ölçümleri için kan örnekleri alındı ve ölçümler hastanemiz merkez laboratuarında yapıldı. Tüm hastaların ve kontrol grubunun sistolik ve diyastolik kalp fonksiyonları ekokardiyografi (EKO) tek pediyatrik kardiyolog tarafından değerlendirildi. EKO incelemelerinde sistolik fonksiyonların değerlendirilmesi amacıyla ejeksiyon fraksiyon (EF) ve fraksiyonel kısalma (FS), diyastolik fonksiyonların değerlendirilmesi için ise izovolemik relaksasyon zamanı (İVRT), peak A hızı, peak E hızı ve E/A oranına bakıldı. Çalışmamızın sonucunda, LDH düzeyleri asfiktik bebeklerde daha yüksek çıkmakla beraber, kontrol grubuyla aralarında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). CK düzeyi, asfiksiye maruz kalanların genelinde kontrol grubuna göre daha yüksek ivbulunurken, bu yüksekliğin istatistiksel olarak asfîksinin şiddetiyle ilişkili olmadığı görüldü (
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF EFFECTS OF PERINATAL ASPHYXIA ON MYOCARDIUM IN NEWBORN Perinatal asphyxia can be described as severe oxygen deficiency in tissues as may cause cellular damage and co-existence of both hypoxemia and hypercarbia. Although central nervous system is most vulnerable to asphyxia, almost all other systems, as well as heart, suffer. It is reported that severed myocardial contractility, low heart rate and hypotension, of all which are caused by hypoxia, increase mortality and neurological sequels. This research is carried out in order to detect cardiac damage due to asphyxia and determine early diagnostic criteria for vulnerable cases. This research is carried out between April 2005 and December 2005 at Pediatrics Department of Dicle University School of Medicine, Diyarbakir, Turkey, and 28 term asphyxiated newborns within first 72 hours of life is included into the research. Healthy 12 newborns are designated for control group. Of the research group, 16 are male, 12 female while there are 8 male and 4 female in the control group. Cases having other illnesses such as congenital heart disease, sepsis or respiratory problems are excluded from the study. The diagnosis of hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE) is made by both clinical and laboratory evaluations and Sarnat and Sarnat criteria is used for staging. Of 28 effected cases, 11(39%) were Stage-I, 11(39%) were Stage-II and 6(22%) were Stage-Ill. After the clinical admission of these cases, blood samples are drawn for creatin kinase (CK), kreatin kinase MB-isoenzyme (CK-MB), lactate dehydrogenase (LDH) and brain natriuretic peptide (pro-BNP) and sent to main biochemistry laboratory for analysis. Systolic and diastolic cardiac functions of all subjects either in research or control group are evaluated by one and same pediatric cardiologist. Ejection fraction (EF) and fractional shortening (FS) for systolic and isovolemic relaxation time (IVRT), peak A velocity, peak E velocity and E/A ratio for diastolic functions are measured. VIAlthough LDH levels are higher in asphyxiated babies than control group, the difference is not statistically meaningful(p>0,05). CK levels are higher in asphyxiated babies than control group but this increase is notfound to be related with the severity of asphyxia(p>0,05). We find CK-MB is to be more reliable on determining severity of asphyxia rather than CK alone andCK-MB levels are found to be correlated with the severity of asphyxia.